„Naposledy jsme vraceli před třemi lety a to zdaleka ne tolik,“ konstatoval ředitel Ekoltesu Milan Vinkler.

Kalkulovaná cena za 1 GJ činila vloni podle jeho informací 682 korun, ale díky vratce se snížila na skutečných 614 korun. Letos je kalkulováno s cenou 586 korun/GJ.

„Jsme neustále závislí na cenových skocích plynu, které šly neustále nahoru a zarazily se až v roce 2009. I díky tomu jsme mohli v průběhu loňského roku cenu za teplo několikrát snížit,“ uvedl Vinkler s tím, že samotné služby za dodávku tepla a teplé vody nezdražoval prý Ekoltes už tři roky.

V posledních deseti letech investovala společnost do svých kotelen minimálně 6,5 milionu korun ročně. Díky tomu podle Vinklera docílila u kotlů účinnějšího spalování a menší spotřeby. I tato skutečnost se teď příznivě projevuje na cenách tepla.

„Letos už ale do kotelen investovat nebudeme. Vzhledem k tomu, jaká je teď na trhu situace, si totiž netroufneme odhadnout, kolik odběratelů se ještě chystá od našeho centrálního systému odpojit,“ řekl Vinkler s vysvětlením, že modernizace kotelny, která by teoreticky mohla pár měsíců poté přestat sloužit, by byla příliš velkým rizikem.

Z původních odběratelů jich Ekoltesu podle hrubého odhadu zbyly asi dvě třetiny. Výpovědí z centrálního systému vytápění už firma obdržela čtyřiadvacet. To se pochopitelně promítlo i na objemu výroby tepla, stejně tak jako zateplování domů, výměna oken a podobně.

„Původně jsme vyráběli 140 tisíc GJ tepla ročně. Teď jich vyrábíme 80 tisíc, což je skoro o polovinu méně,“ uvedl pro srovnání Vinkler.