Až metr vysoká tráva vyrostla letos například na sídlišti Struhlovsko. Ekoltes se tam do ní pustil až koncem minulého týdne. V úterý by měl být s touto lokalitou hotov.

„No, to je dost, že jsme taky přišli na řadu,“ komentoval pozdní letošní seč na Struhlovsku jeden z tamních obyvatel důchodového věku. Jméno uvést odmítl, ale kritikou na Ekoltes rozhodně nešetřil.

Sečou i pro armádu

„Vedle v kasárnách už letos sekli trávu minimálně dvakrát. Bodejť by ne, když za to mají slušně zaplaceno.“

Ředitel společnosti se s těmito postřehy setkává poměrně často a otevřeně přiznává, že Ekoltes skutečně neseče pouze pro potřeby města.

„Jsme sice městskou společností, ale město nás není schopno uživit samo. Byli jsme nuceni dostat se na volný trh a vyhráli jsme veřejné zakázky tak významných odběratelů jako je Armáda ČR nebo Úřad pro zastupování státu,“ řekl otevřeně Milan Vinkler a dodal, že ho mrzí, když se podobné názory, jaké vyjádřil nejmenovaný důchodce ze Struhlovska, ozývají i z radnice.

Zároveň Vinkler potvrdil, že v kasárnách byla letos opravdu posečena tráva dříve než na sousedním sídlišti Struhlovsko.

„Čekali tam delegaci z Prahy a požádali nás o tuto službu, tak jsme vyhověli. Stejně tak jsme vyšli vstříc obcím Uhřínov a Středolesí, kde měli pouť,“ snažil se Vinkler vysvětlit, podle čeho vytváří Ekoltes při sekání trávy harmonogram.

„V současné době pracujeme na základě určitých kompromisů s ohledem na dodržování stávajících smluv,“ dodal ještě šéf Ekoltesu.

Zbývá ještě Nová

V Hranicích ještě zbývá poséct sídliště Nová, což by měly traktory zvládnout do středy a hned poté se přesunou do Drahotuší, Velké, Lhotky a Valšovic.

„A pak plynule přejdeme v druhou seč,“ slíbil Vinkler s tím, že by ji měl Ekoltes zvládnout do konce srpna.

Vzhledem k tomu, že letos tráva narostla místy do výšky 80 až 100 centimetrů, traktory ji nepěkně poškubaly. Po druhém kole sečení už by měly trávníky vypadat lépe. Většinou Ekoltes posečenou trávu odváží, ale jsou i místa, kde zůstává ležet a tlí.

„Například v Kropáčově ulici u řeky Bečvy, kde bývá tráva hodně znečistěná psími výkaly, slouží jako zelené hnojivo,“ potvrdil Vinkler.