Zdá se, že nošení známek ze školy domů pomalu odzvonilo. Nač totiž nosit dříví do lesa. Když dítě přijde ze školy domů, rodiče už budou mít všechny nové známky dávno „rozkliknuté" na počítači. To vše díky internetu. Marné pak budou klasické pokusy o ututlání špatné známky, jako třeba, že jsem si žákovskou zapomněl ve škole, nebo že mi ji omylem sbalil kamarád.

„Hlavní výhodou je usnadnění a zvýšení informovanosti nejen rodičů, ale i samotných žáků. Od rodičů máme ohlasy víceméně dobré. Nikdy nebude to stejné vyhovovat všem, ale myslím, že většina s tím nemá problém," hodnotí ředitel Základní školy Hranice na Třídě 1. máje Martin Straka.

„Pro rodiče, kteří s elektronickou podobou zásadně nesouhlasí, je zde možnost domluvit se, a jednou týdně si přijít pro písemný výpis," vysvětluje ředitel. Prvním a druhým třídám, prozatím tištěné žákovské zůstávají.

„Připadá mi to v některých věcech zbytečně komplikované. Taky člověk nemá vždycky přístup k internetu. Ale oceňuji, jak to usnadňuje komunikaci mezi školou a námi. Hlavně rychlost, se kterou se dá mnoho věcí vyřešit. Taky když syn zapomene třeba něco vyřídit, tak si to stejně můžeme přečíst na internetu," říká Vojtěch Kratochvíl, jehož syn navštěvuje na ZŠ 1. máje sedmou třídu.

„Je to lepší. Můžu se zpětně na všechno mrknout, když zapomenu. Vyhovuje mi to," hodnotí sám třináctiletý Martin Kratochvíl.

Na Struhlovsku to zkouší

Od listopadu je v provozu elektronická žákovská knížka také na Základní škole Struhlovsko.

„V letošním roce se to snažíme otestovat. Máme zatím obě varianty žákovských knížek," uvádí ředitel školy Radomír Macháň.

„Systém je v provozu zhruba dva tři měsíce, takže je ještě čas na nějaké vyhodnocování. Zatím se spíše zaměřujeme, aby vše fungovalo tak jak má," dodává zdrženlivě.

Zavádění elektronické žákovské knížky se netýká jen hranických městských škol, ale také Základní školy v Drahotuších.

„Takové ty drobné problémy, co byly na začátku, se vychytaly a podle mých informací jsou nyní spokojeni jak učitelé, tak rodiče," okomentovala dané téma zástupkyně ředitele Alena Balódyová. První až třetí třída zatím vedou jak písemnou, tak elektronickou variantu.

Názory proti

Na stránkách školy se v diskuzi k tématu objevily protichůdné názory.

„Pěkná hloupost. Co ty děti, které nemají doma počítače a internet? To si mají rodiče každý den někde platit kavárnu nebo něco, aby zjistili, co má jejich dítě za známky? To už je učitelům za těžko, jim ty známky do žákovských napsat?" vyjadřuje nesouhlasný názor jeden z komentujících.

„Elektronickou žákovskou knížku jako nadstandardní službu žádají rodiče a vývoj společnosti.

Ve většině rodin by ani papírovou žákovskou knížku nepotřebovali, povídají si o tom, co se ve škole děje, a co a jak se jim (ne)daří. Pedagogům to přináší novou a další zátěž. Držím všem palce, ať to zvládnou," oponuje ve svém komentáři uživatel Jaroslav Hensl.

Autor: David Král