Podmínkou je nalezení vhodného objektu. Jeden takový se nabízí v nedalekém Bělotíně. Tamní zastupitelé se však projektu trochu obávají.

„Všimli jsme si, že je v Bělotíně hodně opuštěných domů, a tak jsme oslovili starostu, jestli by některý z nich nebyl na prodej,“ řekl ředitel Elimu Bohuslav Rybníček.

Přišel totiž s myšlenkou proměnit nějaký starý nepotřebný objekt v dům pokojného stáří pro pár svých klientů. „V naší ubytovně pro lidi bez domova žijí i starší muži v důchodovém věku. Napadlo nás, že by si zasloužili strávit stáří v prostředí, které by více připomínalo domov,“ vysvětlil Rybníček.

Starostovi Bělotína se myšlenka Elimu líbí a snaží se ji podpořit. Nabídl jejím původcům k prohlídce hospodářskou část bývalého kravína. Po rekonstrukci by z něj mohla být rozsáhlá usedlost. „Zvažujeme, jestli je rozumné do tak velké investice jít, nebo se radši poohlédnout po něčem menším, co by nebylo tak náročné na rekonstrukci,“ vyjádřil se k nabídce Bělotína Rybníček.

Podle něj by úplně stačil menší domek se zahradou.

Bělotínský starosta teď vyčkává, jak se Elim rozhodne. „Už jsem se ale o našem jednání zmínil na zastupitelstvu,“ svěřil se Eduard Kavala. „Jeho členové na to mají dvojí pohled. Řada z nich má strach, abychom si do obce nepřivedli další nepřizpůsobivé občany. Jiní však myšlenku schvalují a já s tím také nemám problém,“ dodal starosta.

Podle něj by ale hodně záleželo na tom, jak by byla postavena smlouva. Pokud by se v ní Elim zavázal, že v případě sebemenších problémů s přistěhovanými klienty by se vrátili zpátky na ubytovnu, pak by se zřejmě Bělotín novým občanům nebránil.

„Proč nedat šanci lidem, kteří jsou na okraji společnosti? Bez pomoci se jen těžko mohou ze své složité situace dostat ven. Pokud by se o sebe v tom domě dokázali postarat, pak by to byl úžasný úspěch,“ vyjádřil svůj osobní názor starosta Kavala.

Elim mezitím přemýšlí, kde vzít na dům peníze. Nejvíce si slibuje od Evropské unie. „V příštím roce by měla vyhlásit hned několik investičních dotačních titulů. Snad se do některého z nich obsahově vejdeme,“ vyjádřil svou naději Rybníček.

Od města prý peníze žádat nechce. „Radši bychom do města peníze přinášeli,“ vysvětlil ředitel.

Spolu s dalšími pracovníky Elimu navštívil už více než třicet azylových zařízení po celé republice. U některých už na statky nebo domky, obývané klienty, narazil. Nechal se jimi inspirovat a chtěl by jejich nápad zkopírovat. „Těch objektů může být do budoucna i víc. Dal by se s jejich pomocí položit základ pro celý systém sociálního bydlení,“ prozradil svou vizi Rybníček.