Členové páté vrtulníkové jednotky Úkolového uskupení Armády České republiky pracovali od února do konce května letošního roku na základně Šarana v provincii Paktika v jihovýchodním Afghánistánu.

Pod velením podplukovníka Karla Krejčiříka zde působili v operaci ISAF. Ministr obrany Alexandr Vondra je za to na lipnickém náměstí vyznamenal medailemi.

Páteční slavnostní ceremoniál však provázel i smutek. Vyznamenání totiž vojáci získali ve stejný den, kdy se na Bouzově konal pohřeb jednoho z jejich kolegů, Roberta Vyroubala, který na konci května tragicky zahynul v afghánské provincii Vardak.

Slavnostní nástup proto všichni přítomní zahájili minutou ticha, aby uctili jeho památku.

„Služba v Afghánistánu je tvrdá a každý voják do ní vstupuje s vědomím, že nasazuje vlastní život. Smrt Roberta Vyroubala je dalším varovným mementem,“ sdělil ministr Vondra.

Dojetí neskrývali ani přítomní diváci, z nichž většinu tvořili rodinní příslušníci vojáků.

„Nedokážu si představit, že by se to stalo mému synovi, díky bohu, že ten se vrátil v pořádku,“ řekla se slzami v očích matka jednoho z nich.

Při své misi pomohli členové vrtulníkové jednotky v Afghánistánu více než tisíc tři sta lidem a dokázali, že jsou při operacích v Afghánistánu nepostradatelnými.

„Opět se potvrdilo, že české působení v Afghánistánu má svůj zásadní význam,“ řekl Vondra.

Slavnostní nástup příslušníků 5. vrtulníkové jednotky po návratu z Afghanistánu na náměstí T. G. M. v Lipníku. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Neklidné a nebezpečné místo

Vrtulníková jednotka působí v Afghánistánu od prosince 2009 a její členové tu se svými stroji nalétali tisíce hodin.

Při své práci se museli vyrovnávat nejen s nepříznivým počasím, které jim často komplikovalo každodenní fungování, ale denně museli čelit drsné afghánské realitě, kterou potvrzuje nejen nedávná nehoda českých vojáků, při níž Vyroubal zahynul.

„Provincie Paktika se řadí mezi poměrně neklidné a nebezpečné regiony,“ potvrdil náčelník generálního štábu Vlastimil Picek.

Náročnost čtyřměsíční mise potvrdil i velitel jednotky Karel Krejčiřík.

„Pro mě osobně byla jednou z nejtěžších, které jsem absolvoval, ale mohu s hrdostí říci, že náš úkol jsme splnili beze zbytku,“ uvedl.

Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Velitel: Bez podpory rodin bychom to nezvládli

Práci českých vojáků oceňují vojenští představitelé nejen u nás, ale i v zahraničí.

„Spolehlivost jejich práce je vysoce hodnocená nejen našimi koaličními partnery, ale i veliteli jejich spojeneckých jednotek,“ vysvětlil Picek.

Chválou členů vrtulníkové základny nešetřil ani ministr Vondra.

„Oceňuji zejména jejich odvahu a odhodlání,“ dodal.

Velitel jednotky Karel Krejčiřík pak i za přítomné vojáky poděkoval zejména rodinám vyznamenaných.

„Bez jejich podpory bychom to nezvládli,“ vysvětlil.

Pátá vrtulníková jednotka působící v provincii Paktika sestávala z šestadevadesáti členů z řad letectva i pozemního personálu.

Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Ministr: V Afghanistánu budeme ještě několik let

Létající personál tvořilo celkem jednadvacet vojáků- pilotů, palubních techniků, devět palubních střelců a jeden záchranář. Členové pozemního vojska pak zajišťovali všechny ostatní činnosti spojené s leteckým provozem.

„Za dobu svého působení v Afghánistánu vojáci páté vrtulníkové jednotky přepravili třemi stroji Mi-171Š více než třináct set padesát osob a téměř třicet tun materiálu ve prospěch sil ISAF,“ upřesnila tisková a informační důstojnice Velitelství společných sil Jolana Fedorková.

Podle ministra obrany budou české vojenské jednotky v Afghánistánu působit ještě několik let.

„Předpokládáme, že zde budou až do roku 2014, to je zatím hraniční bod. Co se týče našeho působení tam, řídíme se stále stejným heslem: Všichni dovnitř, všichni ven,“ uzavřel Vondra.