Stěžují si nejčastěji na nemoci horních cest dýchacích, výjimkou ale nejsou ani spálové angíny či neštovice. Na sto tisíc obyvatel nyní připadne 3 292 tisíc dětských pacientů, o epidemii se dá přitom hovořit už ve chvíli, kdy je nemocných 2 500.

„Po dětech předškolního věku jsou druhou nejohroženější věkovou skupinou školáci do 14 let,“ shrnula pracovnice epidemiologie z přerovské hygienické stanice Eva Dostalíková.

Podle jejích slov se mezi dětmi nejčastěji objevují respirační virová onemocnění, rýmy a nachlazení. „Případy klasické chřipky jsme zatím nezaznamenali,“ podotkla.

Zlepšení situace se dá očekávat až v době svátků, kdy se dětské kolektivy rozptýlí a nemocné děti si přestanou navzájem předávat bacily. Podle přerovské dětské lékařky Ludmily Hýbnerové v posledních dvou týdnech ordinace doslova praskají ve švech.

„Převažují záněty horních cest dýchacích, rýma a kašel s teplotami. Někdy se ale vyskytují i komplikace, které je třeba léčit s pomocí antibiotik,“ dodala.

Na vysokou nemocnost si nejvíce stěžují v mateřských školkách, kde malé děti v době před Vánocemi namísto účasti na předvánočních besídkách ulehly do postele.

„Nemocnost je opravdu vysoká. Máme ve školce jen deset dětí, je jich tu sotva polovina z celkového počtu,“ řekla ředitelka Mateřské školy Píšťalka v Přerově Marie Hálová.

Podle ředitelky přerovské mateřské školky Píšťalka děti většinou kašlou, mají rýmu a teploty. „V několika případech už se však vyskytly i případy spálové angíny nebo neštovic,“ doplnila Hálová.

Její slova potvrzuje i ředitelka Zdenka Hradilíková z Mateřské školky v Kouřílkově ulici, pod kterou spadají dvě zařízení.„V jedné školcenámz 85 dětí chybí 30, ve druhé je jich asi polovina,“ upřesnila Hradilíková.

Problémem, s nímž se nyní školky potýkají, je chování některých rodičů. Mnozí z nich si totiž podle svých slov nemůžou vzít v práci paragraf, a tak nechávají ve školce nemocné děti.

„Je to začarovaný kruh. Sotva se dítě uzdraví, vrátí se zpátky do kolektivu, kde je spousta nemocných, a celý kolotoč začne zase nanovo,“ stěžovala si jedna z maminek.

„O nemocnosti jsme už mluvili i s rodiči na schůzkách a žádali je, aby byli ohleduplní a nedávali nakažené děti do školky. Ohrožují tím totiž i ty zdravé,“ uvedla ředitelka mateřské školky Píšťalka.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika