Zatímco ještě v květnu se tato nemoc objevila pouze u 5 osob, v červenci jich bylo už 120. Nárůst má na svědomí ohnisko epidemie, u kterého ale dosud nebyl nalezen zdroj nákazy.

Hygienici bijí v současných teplých dnech na poplach. Lidé by se podle nich měli vyvarovat konzumaci pokrmů s tepelně nezpracovanými vej­ci.

„Onemocnění salmonelózou postihlo všechny věkové kategorie. Je rozšířeno u dospělých, ale i dětí. Jedná se buď o ojedinělé případy, nebo postihuje celé rodiny. Zaznamenali jsme také epidemii, která se rozšířila mezi devětadvaceti osobami. V tomto případě zatím hledáme zdroj nákazy,“ informovala Jitka Skácelová z Hygienické stanice v Přerově.

Podle jejích slov většina pacientů zvládá léčbu v domácím prostředí, někteří z nich ale museli být hospitalizováni na infekčním oddělení nemocnic v Hranicích a Prostějově.

„Minulý týden jsme u nás léčili dva pacienty se salmonelózou. Komplikace se u nich neobjevily, proto jsme je do týdne propustili domů,“ vyjádřil se primář infekčního oddělení v Hranicích Jan Smýkal.

Přerovští pediatři potvrdili, že salmonelóza je letos více než v předchozích letech rozšířena také mezi dětmi.

„Takových pacientů jsme měli v posledních dnech hned několik. Až devadesát procent našich pacientů s nemocemi doprovázenými průjmy mělo výsledky výtěru pozitivní," sdělila dětská lékařka z Přerova Marie Odstrčilíková.

„Onemocnění se vyskytuje u různě starých dětí, výjimkou nejsou bohužel ani miminka do jednoho roku. Velmi důležité při léčbě je dbát na pitný režim,“ doplnila lékařka.

Podle hygieniků nákaza v odhalených případech pochází z potravin vyrobených ze syrových vajec. „Jedná se například o cukrářské nebo uzenářské výrobky, jako jsou například zákusky s krémem, chlebíčky či saláty s majonézou,“ upozornila Skácelová.

Na pozoru by se ale podle ní měli mít i lidé, kteří často grilují. „Nákaza se totiž může objevit také po konzumaci nedostatečně tepelně upraveného kuřecího masa či ryb,“ vysvětlila Skácelová.

Salmonelóza je bakteriální onemocnění, jež se projevuje horečkou, bolestmi břicha, průjmy a zvracením. „První příznaky se mohou objevit v rozmezí od 6 do 48 hodin,“ upřesnila lékařka Skácelová.

Nemoc obvykle ustupuje po několika dnech. V závažnějších případech ale mohou nastat i záněty jiných orgánů, což může vést až k úmrtí.