Teprve uplynuly tři měsíce od začátku roku a hygienici už zaznamenali téměř stejný počet případů infekčního onemocnění jako za celý uplynulý rok.

„Od začátku roku do dnešního dne máme nahlášených šestapadesát případů onemocnění spálou. Ta je nejvíce rozšířena u čtyřletých, pětiletých a šestiletých dětí. Ve srovnání s loňským rokem došlo k výraznému nárůstu. Za celý loňský rok jsme evidovali celkem šedesát případů onemocnění spálou,“ informovala v pondělí 17. březnalékařka Kateřina Pestrová z Hygienické stanice v Přerově.

Spála se v současné době vyskytuje také ve dvou z pěti mateřských škol v Hranicích. Onemocnění, které je strašákem pro všechny rodiče malých dětí, se sice mezi předškoláky nevyskytuje v hojné míře, ale vzhledem k tomu, že se jedná o nakažlivou nemoc, tato zpráva vyvolala obavy.

„Spálovou angínou onemocněly dvě děti z našeho zařízení,“ potvrdila ředitelka Mateřské školy Klíček na sídlišti Struhlovsko v Hranicích Milana Čajková.

Jelikož nákazu je možné získat od nemocného člověka nebo bacilonosiče, rodiče dětí v předškolním věku se mají na pozoru.

„Už se mi také doneslo, že se spála ve školce objevila, ale co můžeme dělat. Syna kvůli tomu nebudu nechávat doma, budu doufat, že se mu nemoc vyhne,“ řekla jedna z maminek v Hranicích, která si nepřála uvést své jméno.

Podle lékařů nejčastěji dochází k přenosu nemoci kapénkovou infekcí vzduchem. Zřídka pak přímým kontaktem nebo kontaminovanými předměty.

Spála se ale objevila také v Mateřské škole v ulici Komenského v Hranicích. „Spálou u nás onemocněla jedna holčička,“ potvrdila pracovnice této školky Dana Sekaninová.

Podle hygieniků onemocnění nejčastěji postihuje děti od čtyř do dvanácti let.

„Spála má podobné příznaky jako angína. To znamená, že se u pacienta vyskytuje horečka, opuchlý hltan, později se začne objevovat vyrážka, která může i svědit,“ popsala příznaky onemocnění lékařka Jitka Skácelová z Hygienické stanice v Přerově.