Pořadí dalších stran bylo pro mnohé velkým překvapením - na třetím místě v přerovském okrese skončila nečekaně koalice Stačilo, která má 12,34%, čtvrtá pozice patří koalici Přísaha a Motoristé s 10,58%. Favorizované Starosty a osobnosti pro Evropu, kteří mají pouze 6,53%, na Přerovsku přeskočila SPD a Trikolora se ziskem 7,56%.

Výsledek voleb do Evropského parlamentu se ve městech na Přerovsku příliš neliší.

V Hranicích vyhrálo volby stejně jako v Přerově hnutí ANO. Svůj hlas mu vhodilo 28,23% lidí.

Druhá je koalice SPOLU s 18,24%, třetí Stačilo se 13,66% a čtvrtá Přísaha a Motoristé s 10,39%.

Koalice Starostů a osobností pro Evropu v Hranicích jen mírně přeskočila SPD s Trikolorou (7,26%) - získala 7,35%. Také v Hranicích byla účast voličů velmi slušná a dosáhla 34,66%.

Babiš drží baštu

V tradiční Babišově baště - městě Přerov - triumfovalo hnutí ANO s ještě výraznějším ziskem 32,04%.

Velký odstup za ním si drží druhá koalice SPOLU, kterou podpořilo 17,27%. Bronzovou medaili za překvapení eurovoleb si odnáší komunisty vedená koalice Stačilo! se ziskem 12,30%, na čtvrté pozici je v Přerově Přísaha a Motoristé (9,93%). Koalice SPD a Trikolora získala 7,79%, Starostové a osobnosti pro Evropu pouze 5,65% a Piráti jen 4,44%.

Příjemným překvapením byla vyšší voličská účast, která v Přerově dosáhla 34,07%.

Vysoko na kandidátkách do eurovoleb byli z Olomouckého kraje (zleva) Radim Sršeň (STAN), Zuzana Majerová (SPD a Trikolora) i Antonín Staněk (Přísaha a Motoristé)
Olomoucký kraj bude bez europoslance, neuspěl Sršeň ani Majerová

Výsledek hnutí ANO ve volbách do Evropského parlamentu v Přerově je podle primátora města Petra Vrány (ANO) jasným vzkazem voličů. „Myslím si, že je to důsledek neutěšeného stavu celostátní politiky a dobré opoziční práce,“ zhodnotil primátor, který pozitivně vnímá vůbec nejvyšší volební účast za poslední roky.

„Důvodem je podle mě fakt, že v rámci Evropské unie je spousta témat, která se lidí bezprostředně dotýkají - ať už je to česká koruna, Green Deal nebo zákaz spalovacích motorů. I proto přišli lidé k volbám ve větší míře než v minulých letech,“ zhodnotil.

Slušná účast

Slušnou volební účast oceňuje také předseda místního sdružení ODS v Přerově Petr Caletka.

„Určitě patří poděkování všem, kteří k těmto volbám přišli. Výsledek hnutí ANO a koalice SPOLU, kteří odskočili od ostatních, byl očekávatelný a dá se považovat za úspěch,“ bilancuje s tím, že obrovským překvapením voleb je úspěch uskupení Stačilo a Přísahy s Motoristy. „Na druhé straně je vidět, že SPD celorepublikově oslabilo. Očekával jsem udržení stávajících pozic,“ zmínil.

Třetí místo koalice Stačilo v Přerově ho prý ale netěší.

„Celkově výsledky v našem městě vnímám velmi pozitivně a vykládám si je tak, že většina Přerovanů jednoznačně oceňuje velmi dobrou práci našich zástupců ve vedení města. Nezklamat jejich důvěru je pro nás významný závazek do budoucna,“ doplnil.

ANO dominuje všude

V Lipníku nad Bečvou zvítězilo hnutí ANO se ziskem 29,20%, druhá je koalice SPOLU se 17,74%, třetí Stačilo se 14,29% a čtvrtou pozici si drží Přísaha a Motoristé (10,36%). Koalice SPD a Trikolora je pátá (8,51%), Starostové jsou šestí se ziskem 5,34%.

Pro volby v Kojetíně je typická nižší voličská účast, která zhruba kopíruje výsledek před pěti lety - k urnám dorazilo pouze 27,98% lidí. Hnutí ANO v tomto městě ale s přehledem válcovalo konkurenci a svůj hlas mu vhodilo 34,14%. Další strany si drží značný odstup - druhá koalice SPOLU má 13,61%, Stačilo 12,82%, Přísaha a Motoristé 10,14%, SPD a Motoristé 9,83% a Starostové pouze 5,50%.

Podobně drtivé vítězství si připsalo hnutí ANO také v Tovačově, kde vyhrálo přesvědčivě se ziskem 34,81%. Druhé koalici SPOLU, která má 15,33%, šlapali na paty komunisté a Stačilo se ziskem 14,11%. Na dalších pozicích je v Tovačově Přísaha a Motoristé (10,12%), Starostové s 6,13% a SPD a Trikolora, která má 5,82%. K volbám v Tovačově přišlo 33,61% lidí. (pu)