Každé z měst si pro své obyvatele připravilo odlišný program, všechny však spojuje jeden cíl, a to snaha zlepšit dopravní situaci ve městech a hlavně pak životní prostředí. Oficiální začátek akce je letos naplánovaný na pátek šestnáctého září, někde ale zahajují speciální program už tento víkend.

Letošní, jubilejní desátý ročník Evropského týdne mobility se tentokrát ponese v duchu alternativní dopravy. I v tomto roce je nedílnou součástí celé akce také „Evropský den bez aut“, který připadá na dvaadvacátého září.

Začít hned s několikadenním předstihem se rozhodli v Kojetíně, kde už byli za svůj přístup k této celoevropské akce oceněni v loňském roce.

„Naše město se tehdy umístilo v české soutěži o „Nejlepší český Evropský týden mobility“ na třetím místě,“ připomněla Hana Svačinová z Městského kulturního střediska. Letošní týden mobility tady bude probíhat na všech školách, v kulturních domech, domech s pečovatelskou službou, za výrazné spolupráce místních obyvatel.

„Lidem nabídneme různé akce, zaměřené na dané téma, jako například „Dnes jedu do práce na kole“ či různé druhy cvičení, volejbalový turnaj a mnoho dalšího,“ dodala Svačinová.

V Přerově, stejně jako všude, odstartuje týden mobility v pátek šestnáctého září. I tady se však lidé mohou těšit na rozšířený program, který pro obyvatele připravili studenti místního Gymnázia Jakuba Škody.

„Na tuto celoevropskou akci navážeme vlastním projektem, první přerovskou cyklojízdou, která se uskuteční v sobotu čtyřiadvacátého září,“ předeslala profesorka přerovského gymnázia a vedoucí studentské skupiny Helena Netopilová.

Na co se těšit v Lipníku?

V Lipníku nad Bečvou zase naplánovali nabitý program na oficiální poslední den Evropského dne mobility, tedy na čtvrtek dvaadvacátého září. K výběru bude hned z několika akcí. Den zahájí soutěžení dětí na dopravním hřišti, následovat bude Ekoautosalon, v němž bude vyhlášen nejekologičtější vůz vyrobený dětmi.

„Chystáme také první ročník závodu jednotlivců na inlinech „Lipenské brusle“ a vše vyvrcholí večerní jízdou městem, které se může zúčastnit každý. Podmínkou je červené oblečení,“ sdělila Blanka Prudilová z Odboru školství a kultury v Lipníku nad Bečvou.

Evropský týden mobility je kampaň pro občany měst a obcí, která má za cíl upozornit na problémy se stále narůstající automobilovou dopravou, a zároveň nabídnout možnosti a výhody alternativních druhů dopravy. V mnohých evropských městech lze dnes vidět, že prostor v ulicích patří nejen autům, ale také chodcům, cyklistům a veřejné dopravě. A k rozšíření tohoto trendu do dalších měst má Evropský týden mobility pomoci. (svr)