První blok otevře švýcarský snímek Alegria, který byl oceněný na řadě mezinárodních filmových festivalech. Osmadvacetiminutový film ukazuje příběh muže, jehož jediným a ne zrovna skromným cílem je změnit svět. Cestuje napříč světem na kole a pomáhá, kde je zrovna třeba. Cestovatelský, sociální i dobrodružný film vypráví o tom, jak pomoc druhým dokáže člověka obohatit.

Dva kamarádi, kteří nikdy předtím nestrávili noc na moři a nikdy neveslovali se jednoho dne rozhodnou, že přeplují na veslici Indický oceán bez doprovodné lodi. Cestu, čítající 5600 kilometrů, zachycuje film And than we swam.

O tom, jak to vypadalo, když se před osmdesáti lety rozhodl jistý Horace Dall přejet na kole v obleku a kravatě ostrov Island, vypráví film Horace.

Posledním snímkem prvního bloku je Into the light, který sledující zavede do jeskyně Majlis al Jinn v Ománu, kam se slanili dva kamarádi. Lezení v této jeskyni je přísně zakázáno, ale jim se podařilo získat povolení od ománského sultána a Ministerstva turismu.

Druhý blok odstartuje film A fine line. Ten zachycuje cesty Killian Jornet, který je spíš alpinista než běžec. Vytvořil zcela nový sport propojením ultra runningu a skialpinismu. Během čtyř let chce překonat rychlostní rekordy výstupů a sestupů všech nejdůležitějších hor planety.

V letošní Expediční kameře je k vidění i snímek v režii českého fotografa Jana Šimánka ze života týmu českých a světových slacklinerů. Ti se vydávají na Island, kde chtějí napnout vůbec první highline na ostrově. Highline jsou lana natažená vysoko mezi skalními věžemi, v korunách stromů, nebo mezi mrakodrapy. Film Fyrst mapuje, jak se jim podařilo ukotvit osm highlinů v délkách 33 až 90 metrů.

Pětiminutový film 500 miles to nowhere natočil pilot paraglidu, který nikdy neví, kde, kdy a jak skončí. Jediné, co ví je, že to bude další nezapomenutelný a kouzelný zážitek.

Druhý blok pak uzavřou čtyři mladé kamarádky, které milují přírodu a rozhodnou se sjet téměř pět tisíc kilometrů dlouhou řeku Amur. Ta je jednou z posledních řek na Zemi, která nemá na svém toku jedinou přehradu. Jak ovlivní takový zážitek životy čtyř žen, se návštěvníci dovědí ve filmu The nobody´s river.

Cena každého bloku je 50 korun. Promítání prvního bloku začíná v pátek 20. února 17.30 a druhý blok následuje v 19.30 hodin. (jes)

1.blok v 17.30 hodinAlegria – Švýcarsko, 2013, 28 minut
And then we swam – Velká Británie, 2013, 37 minut
Horace, Švýcarsko, 2013, 15 minut
Into the light – Německo, 2014, 24 minut
2. blok v 19.30 hodinA fine line – Španělsko, 2012, 52 minut
Fyrst – Česká republika, 2014, 24 minut
500 miles to nowhere – USA, 2013, 7 minut
The nobody´s river – USA, 2014, 30 minut.