Hlávka byl obžalován z toho, že se podílel na vyprovokované rvačce obou táborů, při níž byl vážně zraněn i jeden ze zasahujících policistů.

Bitka mezi neonacisty a anarchisty se v Přerově uskutečnila letos 10. března, když si město zvolilo jako místo svého pochodu ultrapravicové hnutí Národní korporativismus.

To přilákalo do města i jeho odpůrce z řad anarchistů. Přestože bylo po incidentu sděleno obvinění osmi lidem, před soudem nakonec stanul pouze jediný. Druhý obžalovaný v této kauze byl trestním příkazem odsouzen k veřejně prospěšným pracem.

Mladý anarchista z Prahy si v pondělí 12. listopaduzprošťující rozsudek nevyslechl, protože k soudnímu líčení nepřišel. Přerovský žalobce David Pivoda navrhoval u soudu pro mladého antifašistu podmíněný trest na 12 až 18 měsíců s odkladem na dva až tři roky.

„Z výpovědí čtyř policistů jízdní hlídky vyplývá, že extremisté házeli kameny přímo na ně. Násilný čin je přitom dokonán už pouhým použitím násilí a je úplně jedno, jestli způsobí druhé osobě ublížení na zdraví,“ vysvětloval Pivoda.

Podle jeho slov není důležité, kdo proti komu demonstroval, ale zda při tom nedošlo k násilí. „V tomto případě se tak stalo,“ řekl státní zástupce. Advokát obžalovaného Bohumil Měšťánek ale u soudu upozorňoval, že celá obžaloba stojí a padá s výpovědí jediného policisty.

„Situace není tak křišťálově průzračná, jak se snaží říci státní zástupce. Ostatní svědci z řad jízdní policie sice viděli, jak létají kameny vzduchem, ale nepotvrdili, kdo konkrétně útočil,“ řekl před soudem Měšťánek.

Obhájce upozorňoval i na to, že postavit se na odpor proti neonacistům je vyjádřením určitého občanského postoje. „Ten, kdo se postaví neonacistům, se nemůže dopustit trestného činu,“ zdůraznil během soudního přelíčení obhájce Měšťánek.

Podle jeho názoru selhala policie, která měla sraz neofašistů v Přerově úplně zakázat. Obhájce proto ve své závěrečné řeči navrhl, aby soud rozhodl podle zásady „in dubio pro reo“, tedy v pochybnostech ve prospěch obžalovaného.

Právě nedostatek důkazů byl nakonec důvodem, proč přerovský soudce Tomáš Novotný rozhodl ve prospěch obžalovaného. „Nebylo prokázáno, že házel kameny. I kdyby se to podařilo, bylo by těžké prokázat, že je házel na policisty úmyslně, “ shrnul soudce Novotný.

Jak dodal, shodla se většina svědků na nepřehlednosti situace. „Soud neměl k dispozici videozáznamy a další důkazy, které by svědčily o tom, že se skutek doopravdy stal,“ podotkl dále Novotný.

V souvislosti s násilným střetem extremistů skončilo letos v březnu v rukou policie osm lidí. „Dva byli obviněni z útoku na veřejného činitele a výtržnictví, jeden z útoku na veřejného činitele, čtyři z výtržnictví a jeden z podněcování nenávisti vůči skupině osob,“ upřesnila přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková.

Při krvavé bitce mezi extremisty, k níž došlo v sobotu 10. března letošního roku, zasahovalo dvě stě padesát policistů. Extrémně pravicoví Národní korporativci poslali do Přerova kolem dvou stovek svých lidí, anarchistů z hnutí Antifa zde bylo asi o padesát méně.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika