Martina Černá společně s Radkou Kubíkovou z Městských kulturních zařízení se pustily do organizace uvolněného sobotního akce s názvem Plné ruce práce.

„Při přípravě výstavy o kávě jsem narazila na organizaci NaZemi, která se angažuje v zapojení pěstitelů kávy do fairtradeových družstvech. (pozn.red. fairtrade znamená férový obchod) a hodně mě to oslovilo. Jde o celorepublikový projekt, do kterého se zapojilo padesát měst v republice a Hranice se k nim letos přidaly poprvé," pověděla Radka Kubíková s tím, že jde o oslavu fairtradu.

V rámci Dne důstojné práce, který se celosvětově slaví 7. října, se uskuteční od soboty 3. do soboty 10. října výstava fotografií Stanislava Komínka, který cestoval po Guatemale a Mexiku, kde zároveň zjišťoval i podmínky práce místních pěstitelů kávy.

„Veškeré materiály, včetně panelů s fotografiemi, nám členové organizace zaslali. Navíc zde lidé mohou napsat vzkaz pěstitelům kávy, který budeme posílat zpět. Pro děti tu máme připravený koutek s našim oblíbeným malováním pomocí kávy," usmívala se organizátorka, která sama faitrade podporuje.

Návštěvnice Dana Straková vyzkoušela jak malování kávou, tak samotnou faitradovou kávu.

„Je krásné počasí, chtěli jsme toho využít, že se můžeme sejít s přáteli v zámecké zahradě a zároveň se zúčastnit zajímavé kulturní akce. Ale chybí mi tu nějaká muzika. Rozhodně je to tu ale dnes moc fajn," pochvalovala si spokojeně s kávou v ruce.

Další návštěvníci si donesli piknikové koše, lehli si do trávy a v příjemné atmosféře si užívali slunného dne. Když měli chuť, osvěžili se českým burčákem nebo hranickými frgály. Děti si užívaly netradičního malování, a tak měli rodiče aspoň chvíli klid.

„Kávou jsem ještě nikdy nemalovala, tak jsem zkusila nakreslit domeček," uzavřela den plný zábavy malá návštěvnice Kateřina.