„Je zrušen takzvaný neakutní provoz. Jedná se o operace, které nejsou nezbytné, a plánovaná vyšetření ve specializovaných ambulancích. Míra opatření je na vedení jednotlivých pracovišť tak, aby byl zachován jejich provoz, šetřil se personál a docházelo k minimalizaci kontaktů,“ sdělil v neděli Deníku mluvčí Fakultní nemocnice Olomouc Adam Fritscher.

Omezení již v pátek avizovala Ortopedická klinika FN Olomouc, kde bude zredukován provoz ambulance a ošetření budou pouze akutní pacienti a stavy po operacích. Opatření se týká také provozu dětské ortopedické ambulance, kde nebude prováděno ani ultrazvukové vyšetření kyčlí novorozenců.

22 případů

V Olomouckém kraji byl v sobotu po poledni potvrzen 22. případ koronavirové infekce. Informoval o tom hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.

„Prosím, chovejte se zodpovědně a dbejte na prevenci. Omezujte kontakt s dalšími lidmi. Nikdy nevíte, kdo je přenašeč onemocnění,“ uvedl na twitteru. 

Testují kontakty nakaženého lékaře. Zatím vše negativní

Nakažen je také lékař Oddělení urgentního příjmu FN Olomouc. V karanténě jsou zaměstnanci a pacienti, kteří přišli do přímého kontaktu s lékařem. Průběžně jsou jim odebírány vzorky a laboratoř je vyhodnocuj. Podle informací Deníku se jedná o desítky zaměstnanců a desítky pacientů, kteří byli s nakaženým v přímém kontaktu.

„Dosavadní výsledky jsou negativní,“ uvedl před 12. hodinou Fritscher.

Urgent situaci zvládá

Provoz klíčového pracoviště největší středomoravské nemocnice je zajištěn bez omezení. Urgentní oddělení personálně situaci zvládá.

„Jednotlivá pracoviště mají za úkol připravit seznam zdravotníků, jak lékařů tak sester, kteří by mohli urgent v případě potřeby posílit,“ vysvětil mluvčí.

Nemocnice již v sobotu vyzvala, aby pacienti, kteří byli v minulých dnech na urgentním příjmu a obávají se, že je ošetřoval nakažený lékař, netelefonovali do nemocnice.

„Na všechny, kteří s ním přišli do styku, máme kontakt a postupně je obvoláváme. Pokud lidem v řádu hodin nikdo z fakultní nemocnice nezavolá, podezření se jich netýká,“ ubezpečoval už v sobotu odpoledne ředitel FN Olomouc Roman Havlík.

ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE

 #interaktivni-infografika|7b97f5fa-3988-450d-8387-dc19fb57d066#

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník