„Hlavním důvodem místa konání byla potřeba některých účastníků akce mít k dispozici kvalitní elektrické připojení, což zázemí na náměstí umožňuje ve větší míře, než prostor před zámkem prostě ještě není takové. Nevylučujeme ale, že v budoucnosti se farmářské trhy před zámek vrátí," řekla vedoucí odboru obecního živnostenského úřadu v Hranicích Marie Caletková, jedna z organizátorek akce. Další příčinou, kvůli které se akce přesunula na hlavní náměstí, jsou také komplikace s parkováním. I to se v minulosti ukázalo jako nevyhovující.

Co vám trhy nabídnou?

Ti, kteří příští pátek na trhy v Hranicích zavítají, se mohou těšit na velice bohatý sortiment. Ten poskytne přes padesát prodejců z hranického i vzdálenějšího regionu.

„Nabídka obsáhne vše od mléčných výrobků, masa a uzenin, ryb, medařských produktů, ovoce, zeleniny a třeba bioproduktů přes bylinky, koření, keře, květiny, keramiku či zahradní techniku až po bohatou nabídku občerstvení v podobě guláše, steaků, pecáků, koláčků, čepovaného piva z lipnického pivovaru a mnoha dalších dobrot," uvedl František Kopecký, vedoucí Místní akční skupiny Rozvojové partnerství Regionu Hranicko, která společně s odborem obecního živnostenského úřadu akci pořádá.

Odpoledne přijde na řadu také slavnostní předávání certifikátů nově vzniklé značky kvality místních výrobků MORAVSKÁ BRÁNA regionální produkt. Nová značka, v níž se ukrývá stylizované písmeno M i lomený oblouk brány, byla před měsícem v zasedací místnosti hranického zámku udělena prvním devíti regionálním výrobcům.

„Všechny oceněné výrobky prošly hodnocením certifikační komise a udělení značky MORAVSKÁ BRÁNA tak zaručuje kupujícím místní původ, významný podíl ruční práce a především kvalitu a výbornou chuť výrobků," upřesnil František Kopecký.

Co se hodí či nehodí?

Mnohé potencionální návštěvníky odrazuje prodej například plyšových medvídků, hraček či koberečků, jejichž možnost nakoupení se na podobných podnicích objevuje. Podle některých zákazníků i jiných stánkařů se takové zboží na farmářské trhy nehodí.

„Zveme hlavně farmáře, ale jako doplňkový sortiment prvovýrobce, kteří samozřejmě nejsou překupníky, rádi uvítáme. Chápeme to jako podporu řemeslníků a jejich rukodělných výrobků. U přespolních výrobců, které tak dobře neznáme, nemůžeme zaručit, že jsou to opravdu původní výrobky. Pokud se ukáže opak, zvát už je nebudeme," sdělila Marie Caletková.

Organizátoři si nyní hlavně přejí, aby trhovci uvítali u svých stanovišť dostatek návštěvníků.

„Doufáme, že návštěvnost bude opět uspokojivá, tak jako tomu bylo při minulých trzích. Pořád se řeší, zda trhy dělat ve všední den, nebo o víkendu. Tentokrát jsme zvolili pátek, protože o víkendu může být problém se sháněním prodejců, kteří už mají kalendáře hodně naplněné a upřednostňují větší města. Hranice pro někoho nemusejí být tak lukrativní jako Olomouc nebo Přerov. Prodejcům se takto snažíme vyjít vstříc," doplnil vedoucí MAS Rozvojové partnerství Regionu Hranicko František Kopecký.

Kulturní program

V pořadí třetí Farmářské trhy v Hranicích vyplní také bohatý doprovodný kulturní program. Hodinu po otevření trhů, tedy v deset hodin, atmosféru zpestří hranická kapela Pohoda, po čtrnácté hodině se představí nadějné mažoretky z Mateřské školy Klíček a chybět nebude ani vystoupení tanečního souboru Rozmarýnek z hranického Domu dětí a mládeže. V patnáct hodin program zakončí hranické folkové duo LiThr.