Lidé nemají pochopení hlavně pro opravu ze strany od bývalého statku, kde Potštát obrazně řečeno příliš bota netlačila.

„Můžu říct, že na to není hezký pohled. Samozřejmě že nejlepší by bylo, kdyby byl zámek upravený po celém obvodu, ale chápu, že peníze na to asi tehdy nebyly. Fasáda se ale určitě měla udělat z jiných stran. Zámek má bohatou historii a určitě by lépe reprezentoval Potštát, kdyby byla fasáda udělaná aspoň od hlavní cesty, odkud je na zámek nejvíce vidět. To tady řekne každý," řekl pan Petr, který v Potštátě vyrůstal.

To, že fasádu renesanční památky v současném provedení řada obyvatel města nechápe, připouští i starosta Potštátu Karel Galas.

„Když jsme věděli, že fasádu kvůli financím nedoděláme celou, nechal jsem ji udělat z méně frekventované strany. Mám pro to jednoduché vysvětlení. Ta nedodělaná část takto do budoucna více přiměje orgány s tím stavem něco udělat, než kdyby tomu bylo naopak," zmínil starosta.

Ovšem to, kdy na dokončení akce přijde řada, odhadovat nechtěl.

Starosta: Raději vodovod, než zámek

Proč před lety nedošlo k opravě celé venkovní části? Důvodem jsou peníze. Projekt si tehdy i tak vyžádal kolem pěti milionů korun.

„Žádali jsme o dotaci, ale z ministerstva kultury jsme dostali asi čtyři sta tisíc. My sami jsme na víc neměli. Rozhodně jsme obec nechtěli na roky zadlužit nějakým úvěrem, protože v Potštátě musíme řešit důležitější věci. Zámek není moje priorita," poznamenal starosta Potštátu.

Přednostnější je podle něj dotáhnutá projektová dokumentace na vodovod v Lipné, jedné z místních částí Potštátu.

„Je důležitější, aby ti lidé měli k dispozici čistou vodu než krásný zámek. Ten je navíc zcela funkční a staticky je zajištěný. Kromě estetického hlediska žádnou vadu nemá," uvedl starosta.

Nové nádvoří a střecha

Zámek v Potštátě je součástí Městské památkové zóny, která byla vyhlášená v roce 2003.

V posledních osmi letech se v jeho prostoru vydláždilo nádvoří, objekt získal novou střechu a měnila se i okna.

V současné době na zámku, který stojí na místě původního hradu, sídlí obecní úřad nebo knihovna.

V horním patře je pro návštěvníky připravená také nová expozice s názvem Historie Potštátska.