Zvelebení čeká například rohový dům v Kratochvílově ulici, kde bylo v minulosti papírnictví a hračkářství Radost, nebo tři objekty na Horním náměstí v Přerově. Podle Miroslavy Švástové z odboru životního prostředí magistrátu je důvodem investic radnice snaha o postupné zkrášlování centra.

Podobné záměry mají také města Hranice a Lipník. „Do obnovy kulturních památek v minulosti investoval okresní úřad, který na to měl vyčleněné státní prostředky,“ shrnula Švástová. Po zrušení okresů ale nastala patová situace a majitelé poničených objektů se nyní musejí obracet na krajský úřad. Město se proto snaží majitelům vyjít vstříc.

„Investice se týkají kulturních památek, dále objektů na území městské památkové zóny, ochranného pásma zóny a historicky cenných staveb,“ upřesnila. O příspěvek prý letos požádalo celkem pět žadatelů, z nichž však uspěli pouze čtyři. Na sedmdesát tisíc korun chtějí radní poskytnout majiteli domu v Kratochvílově ulici, který hodlá z dotace zrekonstruovat vnější fasádu a provést klempířské prvky.

Opravovat se budou také tři budovy na Horním náměstí v Přerově, z nichž jedna je na seznamu kulturních památek. „Zde by se měla z příspěvku 66 tisíc provést výměna oken, oprava střechy a rovněž klempířské práce,“ upřesnila Švástová.

Na historicky cenném náměstí dojde také k opravě pískovcového soklu u objektu s popisným číslem 29, na kterou hodlá město přispět částkou 20 tisíc korun.

Dalších dvacet tisíc poskytne radnice na výměnu oken a rekonstrukci vnější fasády jiného z domů v historické části. „Návrh radních ale ještě musejí posvětit zastupitelé na svém jednání v září,“ nastínila Švástová. Investice na zvelebení poskytují majitelům poničených památek také okolní města Hranice a Lipník.

„Z městských financí se budou letos opravovat dva domy, a to v Zámecké a Radniční ulici,“ uvedl mluvčí hranické radnice Petr Bakovský. Podle jeho slov přispělo město na opravu budov v památkové zóně částkou ve výši zhruba 50 tisíc korun.

O zlepšení celkového vzhledu objektů v centru se starají také v Lipníku. „Máme obdobný program jako v Přerově a podporujeme rekonstrukci exteriéru památkově chráněných budov,“ potvrdila tisková mluvčí lipnické radnice Magdalena Gladišová.