Důležitou novinkou letošního ročníku je změna jména festivalu. Organizátoři se rozhodli opustit původní název Letiště a nově používat označení LET.

„Festivalu se účastní i návštěvníci ze zahraničí. Letos zde vystoupí například umělci z londýnské scény. Hledali jsme proto něco, co bude souviset s původním jménem, ale současně tomu porozumí i lidé z ciziny. A tak se zrodil název LET,“ vysvětlila organizátorka Markéta Čočková.

Poprvé vystoupí Midi Lidi

Letošní program začne ve čtvrtek 18. a potrvá do neděle 21. července. Živá hudba rozezní parkoviště Motošín, které se nachází v centru nedaleko od Masarykova náměstí. „Dalším místem, kde lidé uvidí hudební produkce, je remízek nacházející se asi patnáct minut chůzí od letiště v Drahotuších nebo hranický splav,“ sdělila Markéta Čočková.

Na desátém ročníku vystoupí několikanásobná držitelka hudebních cen Anděl Lenka Dusilová, neotřelý DJ Aid Kid či londýnská jazzová zpěvačka Tilda Allie. Opět se také objeví soulová diva Ashley Abrman či duo Fuha. Návštěvníci uslyší i držitelku ocenění Anděl za rok 2023 Marii Puttnerovou nebo londýnsko-olomouckou sestavu Midnight Swimmers.

Fotogalerie: Festival Letiště Karneval 2023

Speciálním hostem bude kapela Midi Lidi, jež má kořeny právě v Hranicích. „Kapelu jsme se pokoušeli na festival dostat snad každý rok a nyní po deseti letech se to konečně povedlo, což nás velmi těší,“ prozradila Čočková.

Do ulic vyrazí umělci

Kromě hudebních produkcí si návštěvníci tradičně zajdou i na divadelní představení. „Ve čtvrtek odpoledne zaplaví centrum Hranic umělci. Lidé uvidí tanečníky, žongléry či herce. Tato vystoupení budou pro veřejnost zdarma,“ zve Čočková.

V rámci festivalu vystoupí také divadelní skupina s názvem Dekadentní divadlo Beruška, která se věnuje především improvizaci. Součástí uskupení je i Petr Marek, frontman hudební skupiny Midi Lidi. Představení se uskuteční ve čtvrtek 8. července od 20.00 na stagei v remízku.

Speciální sleva pro místní

Vstupenky jsou dostupné v předprodeji v síti smsticket. Lístky na celý festival přijdou na 1400 korun. Lze ale zakoupit i jednodenní vstup.

Pro obyvatele Hranic si pořadatelé připravili speciální slevu. Lístky na celou přehlídku si mohou koupit za 700 korun v městském informačním centru na zámku.

„Festival Letiště vždy sloužil jako příležitost pro návrat hranických rodáků do rodného města, kde se mohou setkat s přáteli a rodinou. Proto jsme se rozhodli, že místním poskytneme vstupné za zvýhodněnou cenu,“ zakončila Markéta Čočková.

Line up

Pátek / Hranice od 17:00
Midnight Swimmers
Marie Puttnerová
Lenka Dusilová 

Pátek / splav
Tilda Allie

Pátek / Drahotuše remízek od 17:00
Shenaaz
FUHA
FVLCRVM dj set

Sobota / Hranice od 15:00
2127 Quartet feat Jan Fečo, Federico DeVittor, Marek Urbánek, Matěj Černý
MarZ
Moře dní
Midi Lidi

Sobota / Drahotuše od 12:00
Kirill Yakovlev 
NIVVA
Aid Kid dj set
AVA kolektiv