VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Festival Letiště: Letos to bude víc do pohody, říká David Koráb

ROZHOVOR/ Festival Letiště má ambice na to, aby se za pár let stal již v Hranicích tradicí. Každým rokem na něj jezdí více lidí a každý ročník je něčím odlišný. Pořadatelé se musí připravovat na nečekané výzvy a řešit je za pochodu. O pořádání festivalu a o jeho úskalích jsme si povídali s Davidem Korábem, který se stará o PR a marketing akce. Na čtvrtý ročník se můžete těšit už 18. a 19. srpna.

28.7.2017 3
SDÍLEJ:

David Koráb se v realizačním týmu festivalu Letiště stará hlavně o PR a marketing.Foto: Deník / Nuc Jan

Před Letištěm jste neměli žádné zkušenosti s festivaly. Co je tedy důležité, aby člověk mohl festival udělat?
Primárně nejdůležitější je sehnat peníze, protože prodané vstupenky to nepokryjí. Důležité je tomu dát nějaký dramaturgický směr a říct si, jací tam budou vystupující. V neposlední řadě to postavit. Je to shánění po celé republice, kdy potřebujeme stany a ty nejsou dostupné v Hranicích. A také sehnat gastrostánky a podobně.

Když srovnáte první ročník s těmi ostatními, je tady nějaký posun? Už asi víte co a jak a na co se připravit.
Největší rozdíl mezi ročníky je v tom, že člověk roste se zkušenostmi a ví, komu se má ozvat a taky ví, s jakým předstihem to začít řešit. I festival velikosti Letiště je potřeba řešit už rok dopředu. Ty faktické přípravy ale začínají v listopadu nebo prosinci.

Přemýšleli jste i nad jinými místy, kde festival uspořádat, nebo bylo první drahotušské letiště?
Přemýšleli jsme o tom, protože letiště, ač se to nezdá, tak není úplně nejvhodnější prostor zejména kvůli elektřině. Ta se nedá zprostředkovat z toho areálu letiště a vždy tam musí být nějaká centrála. V roce 2015 jsme zjistili, že i kvůli povětrnostním podmínkám to není moc vhodné místo. Přemýšleli jsme, že festival přesuneme, ale nakonec jsme se rozhodli, že se budeme snažit ten areál více opevnit, aby „neuletěl“.Takže jste tam měli problém s povětrnostními podmínkami? Jak jste ho řešili?
To byl druhý ročník, který byl zatím nejambicióznějším ročníkem. Byly tam nejzajímavější kapely a měli jsme největší množství stage. Potom nám všechno ulétlo. Museli jsme tedy zredukovat stage, vybrat techniku, která nezmokla a nějak to pomocí dodavatelů, kteří naštěstí neodjeli, slepit na dvě stage. Potom jsme ještě vymysleli další stage.

Máte v rámci festivalu hodně komplikací, které ho mohou ohrozit? Které jsou ty největší a které vám utkvěly v paměti?
Může se stát, že interpret, se kterým se domluvíme, na poslední chvíli odřekne. To je vždy problém, protože je těžké to jedno jméno nahradit druhým. Hlavně, když si lidé koupí vstupenku s tím, že chtějí jít na toho konkrétního interpreta. To se nám stalo i v roce 2015, kdy nemohli vystoupit všichni. Jinak se dále stává, že nevyjde nějaký sponzor a ta díra se pak musí něčím zalepit.

Kolik je vás v organizačním týmu a co přesně děláte vy?
V týmu je nás šest, kteří se tomu věnují dlouhodobě a jsou všichni z Hranic nebo Stříteže nad Ludinou. Dále jsou zde lidi, kteří se zapojují postupně, ať už jsou to lidi, kteří obsluhují bary nebo různé stánky a výzdobu. Festivalový štáb má asi třicet lidí. Konkrétně já dělám PR a marketing a určuju podobu a to, jak festival působí navenek.

Letos je téma festivalu Art & Party. Bude Letiště klidnější než v minulých ročnících?
My jsme se na třetím ročníku rozhodli vycházet z bouřky v roce 2015 a celé téma i vizuál festivalu bylo, že se stahují mračna, což odkazovalo na očekávání té bouře, která přijde. Letos jsme si řekli, že to nebudeme připomínat, ale bude to více do pohody. Jinak to Art znamená, že se snažíme přitahovat kvalitní muziku, progresivní hudbu a celkově uznávanou u nás i v zahraničí. Party je pak takový odkaz, že se lišíme od těch menších festivalů tím, že se nesoustředíme jen na kapely, ale máme tam i významnou část elektronické produkce.Snažíte se spolupracovat i s místními kapelami nebo s muzikanty z okolí Hranic?
Určitě třeba s kapelou Flash the Readies z Olomouce, která je momentálně na turné v Číně. Hraje tam i Marek Antonín, který je Hraničák. Máme tam i olomoucké producenty jako je Dtonate, který žil nějakou dobu v Americe. Taková raketa olomoucká, co se týče elektronické hudby, je Francois Svalis, který hraje na různé krabičky a podobně.

Vím, že bude na festivalu i organizace Tom – Help. Snažíte se tedy spolupracovat i s podobnými organizacemi?
Určitě. Snažíme se do toho lidi z Hranic celkově zapojit ať už jako dobrovolníky, tak právě firmy, kterým nabízíme prostor pro propagaci a potom se snažíme co nejvíce stánků s jídlem obsadit místními. Co se týče Tom-Help, tak si myslíme, že festival má sílu to podpořit. Část částky z piva a jídla půjde jim. Lidé si budou moci i vyzkoušet, jaké je fungovat s handicapem na festivalu.

Na festivalu se objeví i zahraniční jména. Je těžké zahraniční kapely do Hranic dostat?
Je to těžké. U těch zahraničních interpretů je potřeba, aby je kontaktoval někdo, kdo už má minulost v pořádání podobných akcí. Letos spolupracujeme se spřátelenou agenturou, která pořádá koncerty hlavně v Praze. Často to funguje tak, že tu kapelu někdo osloví a napíše jakou má pořadatelskou historii. Ten manažer kapely se pak na základě toho rozhodne.

Na festivaly jezdí hodně lidí i z daleka. Jak to je s Letištěm, chodí více lidé z Hranic nebo odjinud?
Všimli jsme si, že daleko zajímavější je festival pro lidi, kteří z Hranic pochází, ale už tady nežijí. Spousta lidí, kteří bydlí v Brně, Olomouci, Ostravě nebo Praze, jsou na ten festival zvyklí jezdit. Třeba ke středoškolákům v Hranicích se to ještě pořád dostává a se staršími Hraničáky je to složitější, protože tady mají tradici spíše rockovější věci.

Máte problémy se stížnostmi na hluk? Jak se tomu popřípadě snažíte vyvarovat?
S tím máme každý rok problém. Troufám si ale říct, že ten problém není způsobený úplně námi. Tu situaci řeší mnoho festivalů po celé republice. Je tam limit, abychom nepřekračovali určené decibely. To, že je nepřekračujeme, je jedna věc a to, že si lidé stěžují, je věc druhá. My jsme dostali od města výjimku a snažíme se, abychom po té druhé hodině nepřevyšovali ten limit, ale i o to, abychom ten zvuk, který jde do Drahotuš, co nejvíce eliminovali. Letos budeme dělat bonusy pro lidi, kteří bydlí nejblíže tomu festivalu. Není naší prioritou ty lidi rušit.

Autor: Jan Nuc

28.7.2017 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Řemeslné práce - Řemeslné práce Ostatní řemeslní pracovníci a 16 300 Kč

Střihači textilu, kůží a podobných materiálů Stříhačka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16300 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Nástup možný IHNED., , Náplň práce: , Hledáme posilu do výroby - stříhačku, která připravuje materiál ke zhotovení pracovních oděvů;, stříhání dílů jednotlivých oděvů podle již vytvořených střihových poloh, a to na pásové pile, ruční řezací pilou nebo nůžkami, vrstvení látek na polohu, příprava expedice zpracovaného materiálu na šicí dílny., , Požadujeme: , přesnost, zodpovědnost, na pracovišti je kladen důraz na kvalitu práce, praxe ani vzdělání v oboru není podmínkou, ale je výhodou. , Pracovní poloha: převážně v pohybu ve stoje., , Nabízíme: , zaučení, práci ve dvojici se zkušenou stříhačkou, jednosměnný provoz po-pá 6,00 - 14,30 hod., zajímavou práci, práci ve stabilní firmě s možností prodloužení pracovního poměru. Stravování na pracovišti, kantýna, benefitní program volání T-mobile i pro rodinné příslušníky, systém odměn, firemní akce, atd., , Zájemci se mohou hlásit do 17. 3. 2018:, - zasláním životopisu (CV) na email: idornakova@krok-hranice.cz;, - telefonicky (8,00 - 14,00 hod.) na čísle 581 698 365, - osobně (8,00 - 14,00 hod.) na adrese KROK CZ, v.o.s., Komenského 421, 753 01 Hranice. Pracoviště: Krok cz, v.o.s., Komenského, č.p. 421, 753 01 Hranice 1. Informace: Iva Dorňáková, +420 581 698 365.

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 16 000 Kč

Slévači Umělecký slévač barevných kovů. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zaměstnavatel požaduje:, uměleckého slévače barevných kovů (Cu, Sn) a formíře pro technologii přesného lití s praxí min. 5 let., , Náplň práce: práce ve zvonařské dílně, která je unikátní svou výrobou. práce se zvonovými formami a dalšími uměleckými výrobky, které se modelují a poté odlévají., , Zaměstnavatel nabízí:, k dispozici firemní auto ve směru Brodek u Přerova - Prostějov, , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: obchod@zvony-tomaskova.cz;, - telefonicky na čísle 581 741 367 - paní Leticie Vránová-Dytrychová, , Místo výkonu práce: ZVONAŘSKÁ DÍLNA TOMÁŠKOVÁ-DYTRYCHOVÁ s.r.o., Štefanikova č.p. 196, 751 03 Brodek u Přerova. Pracoviště: Zvonařská dílna tomášková-dytrychová s.r.o., Štefanikova, č.p. 196, 751 03 Brodek u Přerova. Informace: Leticie Vránová-Dytrychová, +420 581 741 367.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 18 000 Kč

Řezači plamenem Palič - dělení kovů plazmou. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup možný IHNED., , Požadavky:, výuční list; paličský průkaz pro dělení kovů plazmou, kyslíkem, acetylenem na CNC stroj, , Zájemci se mohou hlásit:, - osobně (08,00 - 15,00hod.) na adrese místa výkonu práce - paní Kamila Netopilová, , Místo výkonu práce: Energo IPT s.r.o., Měrovice nad Hanou č.p. 230, 752 01 Kojetín. Pracoviště: Energo ipt s.r.o. měrovice nad hanou, 752 01 Kojetín. Informace: Kamila Netopilová, +420 581 290 321.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební zámečníci 25 000 Kč

Stavební zámečníci Zámečník, montér, svářeč. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Nástup dohodou., , Požadavky:, svářečský průkaz - základní kurz svařování elektrodou, řezání plamenem, praxe výhodou, zodpovědný přístup k práci, manuální zručnost, dobrá pracovní morálka., , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na email: boroko@boroko.cz;, - telefonicky (7,00 - 17,00 hod.) na čísle 602 541 121 - Rostislav Bouchal. Pracoviště: Rostislav bouchal, Štefanikova, č.p. 263, 751 03 Brodek u Přerova. Informace: Rostislav Bouchal, +420 602 541 121.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Házenkáři Hranic. Ilustrační foto

První remíza v nepravý čas. Cement s Brnem urval jen bod

V Malhoticích se v sobotu uskutečnil turnaj v Člověče, nezlob se! V místním kulturním domě se ale nikdo nezlobil, u souztěžních stolů bylo naopak veselo.
20

Turnaj v Člověče, nezlob se! hrají v Malhoticích celé rodiny

Čtyřicáté první kolo soutěže O nejkrásnější svatební pár Deníku pro rok 2017

FOTOGALERIE / Prsten za 15 tisíc korun od zlatnického mistra Zbyňka Zimčíka z ateliéru Filip v Uherském Hradišti a dva krásné romantické pobyty v hotelech Starý zámek Napajedla a Spa hotel Lanterna. Právě o tyto atraktivní ceny se hraje v dalším ročníku oblíbené soutěže Svatební pár Deníku.

Lupič chycený při činu a ocenění hrdiny: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 16. března 2018.

Čtyřicáté kolo soutěže O nejkrásnější svatební pár Deníku pro rok 2017

FOTOGALERIE / Prsten za 15 tisíc korun od zlatnického mistra Zbyňka Zimčíka z ateliéru Filip v Uherském Hradišti a dva krásné romantické pobyty v hotelech Starý zámek Napajedla a Spa hotel Lanterna. Právě o tyto atraktivní ceny se hraje v dalším ročníku oblíbené soutěže Svatební pár Deníku

Výstavu obrazů Igora Minárika přijel zahájit i fotograf Jindřich Štreit

Slovenský malíř Igor Minárik ve čtvrtek 15. března v 17 hodin zahájil v Hranicích svou výstavu s názvem Kresbomaľby. Vernisáž proběhla v galerii Synagoga.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT