Dokládají to alespoň údaje, které zaslali na žádost opozičním zastupitelům ze strany Společně pro Přerov úředníci magistrátu. Podle těchto informací si firma v letech 2004 - 2008 připsala od města na konto na 197 milionů korun.

Teď ji čekají další dvě velká sousta – firma se bude se podílet na rekonstrukci autobusového nádraží za 144 milionů a má opravovat i zimní stadion za 49 milionů.

O monopolním postavení této společnosti si už v Přerově cvrlikají i vrabci na střeše. „Dostali jsme z přerovského magistrátu odpověď na náš dotaz, které firmy získaly v uplynulých letech nejvíce zakázek. Na prvním místě skončila Přerovská stavební společnost, což nás ani moc nepřekvapilo. Že to bude ale v takovém objemu, to jsme netušili,“ pozastavuje se nad výsledky přerovský zastupitel Richard Šlechta (Společně pro Přerov).

Jak vyplývá z údajů magistrátu, je Přerovská stavební společnost opravdu všestranná. Firma prováděla v minulých letech například zateplení městských budov, opravovala kapli a školky ve městě, regenerovala sídliště v Předmostí a vybudovala i whirpooly na krytém bazéně.

Za Přerovskou stavební skončily co do objemu zakázek firmy Tchas, Strabag, Insta Olomouc a Sates Morava. Kromě opoziční strany Společně pro Přerov, která požádala magistrát o rozbor zakázek, se o věc zajímali i politici z jiného politického uskupení – Strany pro otevřenou společnost. I ta požadovala od města detailní výpis výběrových řízení v posledních letech.

Pracovníci magistrátu jim ale zatím tyto údaje neposkytli. „Podali jsme si žádost a měsíc jsme čekali na odpověď. Po měsíci čekání nám zaslali vyrozumění, že tak rozsáhlá agenda by jednoho úředníka zaměstnala až na 30 hodin a město by mu muselo zaplatit 200 korun na hodinu. Celkem by to přišlo na 6 tisíc,“ shrnul odpověď úředníků města Vít Řihošek ze Strany pro otevřenou společnost.

Dodal, že strana nyní hodlá svůj původní požadavek konkretizovat, aby to pro úředníky nebylo tak pracné. „Podáme novou žádost a budou nás zajímat pouze zakázky Přerovské stavební společnosti,“ poznamenal Řihošek.

Ostatní zastupitelé sice vyjádřili určité pochybnosti nad častým vítězstvím Přerovské stavební společnosti ve výběrových řízeních, v hodnocení ale byli spíše opatrní. „Nemám problém s tím, že často vyhrává přerovská stavební firma, chtěl bych ale, aby byla výběrová řízení co možná nejvíce transparentní a průhledná,“ řekl Petr Karola (KSČM).

Další opoziční zastupitel Petr Laga (KSČM) si nemyslí, že by byl někdo upřednostňován. „Kritéria pro výběrová řízení jsou vždy splněna a konkurz proběhne tak, jak má. Nedá se tedy mluvit o tom, že by byl někdo upřednostněn. Spíše si myslím, že můžou být zadány podmínky tak, aby to bylo ušité pro někoho na míru,“ míní Laga.

„Zásadním kritériem pro vítězství ve výběrovém řízení je cena. V případě že Přerovská stavební nabízí cenu nejnižší, nemohu proti tomu nic namítat,“ vyvrací však pochybnosti zastupitel Michal Chromec (Přerovská koalice). Radní Václav Zatloukal (ČSSD), který je zároveň členem investiční komise města, má pro prvenství Přerovské stavební ve výběrových řízeních za poslední léta jako patriot pochopení.

Zároveň vylučuje, že by docházelo k manipulaci nebo upřednostňování jediné společnosti. „Když firma splní podmínky, nemůžeme ji přece vyloučit z výběrového řízení,“ vysvětlil Zatloukal. Ten přiznal, že je rád, když v konkurzu zvítězí někdo z místních. „Jako patriot jsem rád, když vyhraje přerovská firma. Má to svou logiku. Firma odvádí daně v Přerově, zaměstnanci zůstávají u nás, a když pak společnost investuje třeba do oprav budov ve městě, je to jedině dobře,“ míní Zatloukal.

Podle něj jsou výběrová řízení naprosto průhledná. „Třeba teď jsme vypsali soutěž na dodavatele stavby Infocentra v Předmostí. Zájemci si mohou přečíst podmínky této soutěže na webových stránkách města v sekci veřejné zakázky. Přihlásit se můžou opravdu všichni,“ uzavřel.

Petra Poláková-Uvírová a Dagmar Rozkošná