Firmy bojují o zakázky a doufají ve zlepšení situace do konce roku. Podle průzkumu Svazu průmyslu a dopravy poklesly zakázky v uplynulém čtvrtletí osmdesáti procentům firem.

To s sebou nese omezení výroby a s ním i propouštění.

„Nejhorší období bylo zatím v posledních čtrnácti dnech, ale obávám se, že na dno si teprve sáhneme,“ potvrdil neradostnou situaci Miloslav Gančarčík z hranické firmy Paragan, která vyrábí přívěsy a speciální nástavby.

„Naše výroba jede zhruba na šedesát procent oproti loňskému roku. Počet zaměstnanců jsme zredukovali ze sto čtyřiceti na devadesát a další propouštění plánujeme v příštím měsíci. Budeme muset přikročit i k mimořádné dovolené,“ bilancoval šéf Paraganu.

Podnik doplatil podle něj na to, že vyváží hlavně do západoevropských zemí, na jejichž trhy dopadá krize nejtíživěji.

„Máme obrovské problémy s platební neschopností francouzských a anglických firem. Proto omezujeme výrobu a vyprodáváme sklady,“ popsal Gančarčík.

Naopak litovelský Papcel, výrobce papírenských strojů, si prošel nejtěžší fází koncem loňského roku. Nyní těží hlavně z orientace na Rusko a na Blízký východ a drží si stabilní počet dvou set čtyřiceti zaměstnanců. „Díky nové zakázce teď získají práci lidé i od dalších menších subdodavatelů,“ nastínil šéf firmy David Dostál.

S dopady útlumu ve strojírenství se potýkají i olomoucké podniky. „Krize se nás samozřejmě dotkla, teď ale vidíme šanci na lepší budoucnost. Získali jsme kontrakty na čtvrtý kvartál tohoto roku. Měli bychom dodávat stroje do Egypta, rozjednané jsou i zakázky do Dánska,“ prozradil Jiří Sláma, generální ředitel podniku TOS Olomouc, který se zabývá výrobou obráběcích strojů.

Také podle ředitele Okresní hospodářské komory v Olomouci Jaroslava Havelky je sice situace složitá, rozhodně však není beznadějná.

„V poslední době se objevily u některých firem nové zakázky. Banky se probudily a některým firmám se opět začíná dařit získávat úvěry,“ konstatoval Havelka.

Komoře se teď navíc podařilo pro firmy, které jsou jejími členy, získat specifické podmínky od jedné z bank. Pomoci by měl i speciální projekt s názvem Vzdělávejte se!: „Do projektu se mohou přihlásit firmy, které se potýkají s poklesem výroby a mají splněny závazky vůči státu,“ nastínil Havelka.

Karel Páral