V evidenci Úřadu práce skončilo tento měsíc na 70 zaměstnanců přerovského Kazeta, na 40 lidí se rozloučilo také se společností Meopta a z lipnického Strojtosu jich odchází celkem 37. Postižena krizí je i hranická Sigma, která propustila dvě desítky pracovníků. Analytici trhu práce tvrdí: bude hůř.

„Zatímco v jarních měsících se dá ještě očekávat určitá stagnace, další negativní vývoj předpokládáme už na podzim. Propouštění bude dál pokračovat,“ odhaduje Jaroslav Karlík z přerovského Úřadu práce.

Podle něj dosáhla míra nezaměstnanosti na konci března hodnoty 10, 4 procent. Asi nejvíce lidí bez práce bylo na Přerovsku zhruba před čtyřmi lety, kdy nezaměstnanost překročila hranici 13 procent. V současné době je podle analytiků zasažena více či méně krizí téměř každá firma v regionu.

Zatímco velcí zaměstnavatelé v Přerově jako jsou Precheza, PSP Engeneering nebo pivovarnický holding PMS se stále drží nad vodou a dopad krize v plném rozsahu nepocítili, známý výrobce lepenkových kufrů Kazeto doslova bojuje o přežití. „V současné době zaměstnává naše firma na 517 lidí. Počítáme ale, že jich bude v měsíci červnu už jen 370,“ uvedl ředitel přerovské společnosti Kazeto Libor Budík.

Podle něj se nezakládají na pravdě informace o tom, že společnost přesune svou výrobu do Srbska. „Právě naopak. Výrobu v Srbsku, kde teď máme asi pět desítek lidí, bychom chtěli úplně zrušit a zachovat firmu s co nejvíce zaměstnanci v Přerově,“ nastínil Budík.

Kvůli nejisté situaci se zákazníky se ale prý přesný vývoj nedá dopředu odhadnout. To potvrzuje i zástupce ředitele společnosti Meopta Optika Vítězslav Moťka. „Experti se neodvažují říci, jak bude krize dál postupovat. Z původního počtu 2, 5 tisíce zůstaly v naší firmě asi 2 tisíce zaměstnanců,“ upřesnil Moťka.

Společnost se do poslední chvíle snažila využívat hlavně možnosti přirozených odchodů pracovníků, už se ale začaly rozdávat i výpovědi z důvodu nadbytečnosti.

„Děláme vše pro získávání nových zákazníků, trh je ale stále velmi zamrzlý. Oživení firmy příliš nepomohl ani balíček vládních opatření na podporu průmyslu,“ poznamenal dále ředitel.

Dramatický pokles objednávek nastal od ledna ve společnosti Strojtos v Lipníku nad Bečvou, která je známým výrobcem obráběcích strojů. „Na dohody od nás postupně odešla asi polovina lidí z původního počtu 150 zaměstnanců. Věříme však, že dojde k oživení a pracovníky budeme moci znovu přijmout po prázdninách,“ doufá generální ředitel firmy Josef Baďura.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:

Měrovice: bez práce je 25 procent lidí

Přerovsko: sedm tisíc lidí nemá práci

Nezaměstnanost: březen potvrdil nárůst

Pavel Remeň: Úřad práce konec hranické firmy očekával

Multidisplay definitivně padl