Na jezu v Oseku nad Bečvou rozbíjejí s pomocí bagru obrovské kusy ledových ker a rozřezávají je i ručně motorovými pilami. Práce potrvají ještě v pátek a provádějí se nejen v Oseku nad Bečvou. Vodohospodáři sledují také situaci na jezech v Přerově a v Hranicích.

„Ačkoliv to vypadá, že se chystáme na velkou oblevu, není to tak. Předpověď na nadcházející dny je poměrně příznivá a nečekáme výrazné oteplení. Chceme být ale připraveni, aby nedošlo k ucpání koryta řeky. Všechny jezy musejí být provozuschopné tak, aby mohly ledy bez problémů proplout a nevytvořily špunt,“ vysvětlila mluvčí Povodí Moravy Veronika Slámová.

Osecký jez obsadila ve čtvrtek dopoledne těžká technika a kusy ledových ker odstraňovali pracovníci Povodí Moravy s pomocí kráčejícího bagru.

„Ten na led zabírá nejlépe, dokáže se totiž pohybovat jak na dně koryta, tak i po břehu. Jinde kry rozmrazujeme a nebo nařezáváme motorovými pilami tak, aby byly nachystané na uvolnění,“ vysvětlila.

Zamrzlá Bečva dosahuje na některých místech tloušťky ledu 30 až 40 centimetrů.

„Lidé by si měli přesto dávat pozor, protože řeka je hodně zrádná. Zatímco některá místa jsou stále zamrzlá, v jiných úsecích už led taje,“ varovala.

I když zatím větší tání nehrozí, Povodí Moravy je již v předstihu v kontaktu s jednotlivými povodňovými komisemi.

„Ve srovnání s jarním táním v roce 2006, kdy na Přerovsku hrozily povodně, jsou zásoby sněhu dvojnásobně nižší. Příští týden tedy neočkáváme nijak dramatický,“ uzavřela.