V drtivě většině se do prestižní soutěže zapojily školy průmyslové. Zázemí jim už podruhé poskytla Střední průmyslová škola (SPŠ) Hranice.

„Tato akce je pro náš přínosem minimálně z hlediska propagace. Veřejnost se může jejím prostřednictvím seznámit s tím, jakým způsobem se dneska studentům vštěpuje strojařina a jednotlivé školy mohou porovnat, jak která z nich tento obor vyučuje,“ řekl vedoucí učitel odborného výcviku SPŠ Hranice Libor Hynčica.

Jmenovaná škola vyslala do soutěže své čtyři studenty maturitního oboru mechanik číslicově řízených strojů. Své schopnosti s nimi porovnávali učni a studenti z dalších pětadvaceti škol. Utkali se ve dvou kategoriích. Mladší ročníky modelovaly podle předlohy tělesa ve formátu 2D, starší a maturitní ročníky ve 3D.

Letošní devátý ročník se těšil rekordní účasti 86 soutěžících. „Výsledky se pak uvádějí i v profesních životopisech a zejména první tři místa jsou vysoce hodnocena v konkurzech,“ podotkl Jan Navrátil, ředitel brněnské divize pořádající společnosti 3E Praha Engineering.

Dodal také, že v rámci těchto akcí se pořadatelé snaží spolupracovat s průmyslovými podniky, aby jim pomohli s budoucími absolventy škol navázat kontakt.

„Manažerů je hodně, ale technici chybějí,“ uvedl na závěr Navrátil svůj poznatek z praxe. Pro příští rok, kdy bude celostátní soutěž pokračovat jubilejním desátým ročníkem, uvažují pořadatelé také o kole mezinárodním.