Doprovázeli české, americké a jordánské lékaře do oblasti Babus. Místa, kde koaliční jednotky trvale nepůsobí a které je pod značným vlivem povstaleckých sil.

Čeští vojáci, příslušníci provinčního rekonstrukčního týmu v provincii Lógar, vyjíždějí na společné patroly s Afghánci, Američany a Jordánci pravidelně. Tentokrát ale vůbec poprvé doprovázeli skupinu lékařů.

V Afghánistánu dnes už po několika letech koaličního úsilí není zapotřebí bezprostřední humanitární pomoci. Občas ale dochází k situacím, kdy jednorázová, cíleně zaměřená akce s okamžitým výsledkem pro obyčejné lidi napomůže jejich odklonu od povstalců a více směruje k podpoře legitimní vlády. Právě pro takový druh pomoci se rozhodlo velení sil ISAF v oblasti Babus.

Plánovaná pomoc

„Zdravotnická pomoc venkovu, takzvaná Village Medical Operation, byla dlouhodobě plánovaná," vysvětluje poručík Daniel D., který velel české části patroly. „Jde o oblast, kde nepůsobíme pravidelně. Koaliční síly zde provádějí pouze protipovstalecké operace a zajišťují průjezdnost komunikací. Nevěděli jsme tedy přesně, co na místě můžeme čekat," doplnil.

Po příjezdu do Babusu zdravotníci rozvinuli vyšetřovny. Příjezd lékařů se rychle „rozkřikl“ a zanedlouho se začali scházet první pacienti. „Práci jsme si rozdělili," řekl český lékař major Radek U. „Se dvěma jordánskými lékaři jsem ošetřoval muže a děti, americké medičky a jordánské sestry zase ženy," prozradil. „Sdílíme spolu základnu Shank, kde pracujeme v jedné nemocnici. Známe se a spolupracuje se nám dobře," doplnil dále.

Velkou část pacientů tvořily právě děti. Podle českého lékaře se nemoci afghánských a českých pacientů liší. Malí Afghánci často trpí podvýživou a nemocemi trávicího traktu. „Parazitární potíže ze stravy a špatné hygieny tu pak má téměř každé dítě," dodává.

Ošetřili kolem dvou stovek lidí

Během jednoho dne, který lékaři v Babusu strávili, stihli ošetřit kolem dvou set pacientů. „Vyšetření probíhala rychle, ale doufám, že byli všichni spokojení," říká český lékař. Zájem místních byl obrovský, a tak museli čeští vojáci občas své lékaře i „bránit“.

„Během krátké doby se sešla spousta lidí, kteří se snažili vedrat dovnitř," říká poručík Daniel D.

„Naši vojáci měli za úkol zajišťovat venkovní prostor. Bylo třeba dost improvizovat, vzhledem k množství místních jsme byli v docela malém počtu. Přesto to všichni zvládli na jedničku a lékaři se po celou dobu mohli věnovat v klidu své práci," chválí nejen své podřízené český velitel.

Rozdávali i vitamíny a kartáčky se zubní pastou

Smyslem patroly nebylo jen poskytnout jednorázovou zdravotní pomoc potřebným. Kromě léků naši vojáci přivezli i vitamíny a kartáčky se zubní pastou. Američtí příslušníci skupiny civilně-vojenské spolupráce zase rozdávali kamna, zimní oděvy, boty a řadu dalšího užitečného materiálu.

V průběhu akce přijel na místo i americký velitel praporního úkolového uskupení THUNDER podplukovník William Chlebowski.

„Spolupráce tří národů přinesla Afgháncům neocenitelnou pomoc. Většina z těch, kterým jste dnes pomohli, by se k lékaři vůbec nedostala. Snad se tato konkrétní práce projeví ve zlepšení vztahů místních obyvatel s koaličními silami," doplnil závěrem Chlebowski.

RADEK HAMPL

informační důstojník 6. jednotky PRT