Po celý rok se žáci čtvrtých tříd téměř ve všech předmětech věnovali tématu Chraňme lesy. Z učebnic čerpali informace o přírodních zákonitostech, ve školním polesí Valšovice sadili stromky a ověřovali si své nabyté znalosti v praxi.

„Byli také na ekologickém pobytu kousek od Olomouce, kde absolvovali Putování za bobry. Při jiných výletech se jakoby vraceli zpátky do pravěku, zkoušeli si, jak by se jim žilo v lese a podobně,“ přiblížila jejich pobyty v přírodě Eva Bendíková, předsedkyně Klubu rodičů, který při škole působí.

Zakončením projektu byla ve středu vernisáž prodejní výstavy výtvarných prací, která zaplnila celou zámeckou dvoranu a přilákala kolem dvou set lidí.

Zájem byl i o ekotašky

„Během jediného dne jsme vybrali 8716 korun, což je nádherné,“ konstatovala Bendíková s tím, že výstava bude až do 17. června pokračovat v zámecké kavárně. Zájem byl o všechny druhy výrobků, jako jsou ekotašky, ručně vyzdobené skleničky na marmeládu a podobně.

Pohádka o lese

Součástí vernisáže byl i doprovodný kulturní program, kde děti přednesly prosbu lesa, zahrály na flétnu a housle a pak pohádku o lese, kterou si samy vymyslely.

„Podobných projektů máme na škole více, ale tento měl zatím asi největší formát,“ řekla zástupkyně pro 1. stupeň ZŠ 1. máje Stanislava Škrobánková. Smyslem monotématických akcí je podpořit nový vzdělávací program, který apeluje na to, aby byly jednotlivé školní předměty vzájemně provázány.

Koupí si dub

Třešničkou na dortu bude u tohoto projektu zakoupení dubu, který děti vlastnoručně vysadí ve Hřbitovní ulici v úterý 8. června dopoledne. „Krásně uvidí, že je ta jejich celoroční snaha zúročena,“ vyzdvihla smysl výsadby Eva Bendíková a dodala: „Mě osobně to velmi oslovilo. Když přijde někdo z nich za takových deset, dvacet let do Hranic, řekne si: tento strom jsem pomáhal sadit já.“