„Společně s Duklou Hranice zde organizujeme akci Armáda dětským domovům,“ uvedla na úvod kapitán Martina Štěpánková, tiskový a informační důstojník sedmé mechanizované brigády v Hranicích. Program akce byl rozdělen na dvě části. Dopoledne se dětské domovy a jejich týmy utkaly v turnaji v malé kopané a ještě jim členové oddílu připravili soutěžní pětiboj.

„Chtěli jsme jako sportovní oddíl Dukla Hranice udělat něco pro děti. Nakonec jsme se z velitelem místní posádky dohodli na této akci pro dětské domovy,“ poznamenal předseda fotbalového oddílu Dukla Hranice Jaromír Baroš. Děti byly na celý den uvolněné ze školy a proto organizátoři chtěli, aby si jak zasportovaly, tak se i něco zajímavého dozvěděly. „Zmiňovaný pětiboj se skládá z hodu šipkami, hodem na cíl, petanque a dalších dvou disciplín s míčem,“ dodal předseda oddílu.

Po sportování čekal na děti oběd v areálu Dukly Hranice, kde vojáci přistavili polní kuchyni a děti si vyzkoušely jak se stravuje v polních podmínkách.

„Poté se přesuneme do prostorů Kasáren generála Zahálky, kde je pro děti připraven bohatý program. Čeká je celá řada ukázek vojenské techniky, výzbroje a výstroje. Spoustu věcí si budou moci i vyzkoušet,“ informovala Martina Štěpánková.

Pro děti bylo nachystané lezení na lezeckém trenažéru Jakub, mohly si vyzkoušet proběhnout bojovou nebo překážkovou dráhu nebo základy vojenského bojového umění Musado.

„Dále uvidí například i výcvik služebních psů,“ doplnila Štěpánková.

Loňský první ročník pojali organizátoři vyloženě jako zkušební. Chtěli poznat, zda se akce uchytí a zda by mohla být vytvořena nějaká tradice. Podle letošní účasti vypadá vše hodně nadějně. „Letos se nám už při předběžném průzkumu přihlásil velký počet dětský domovů, takže to vypadá, že tradice je dobře nastartovaná,“ prohlásila mluvčí hranických vojáků.

Děti, které přijely letos do Hranic, jsou z dětských domovů ze čtyř krajů. Své zastoupení měl Olomoucký, Moravskoslezký, Jihomoravský a Zlínský kraj. Celé sportovně – vojenské akce se zúčastnilo osmnáct dětských domovů.

„V prvním ročníku byly tři kraje, letos jsme to ještě rozšířili a příští rok v případě dobré spolupráce s městem a posádkou připravíme i zahraniční účast,“ doplnil Jaromír Baroš.

Nadšení z vydařené akce neskrývali ani zástupci jednotlivých domovů.

„My jsme přijeli z dětského domova Radkov – Dubová v Moravskoslezkém kraji. Když jsme dostali oznámení, že se podobný turnaj koná, vůbec jsme neváhali. Děti se účastní různých turnajů ve florbale, hokeji nebo fotbale a proto jsme rádi přivítali i tuto možnost,“ řekl vychovatel z dětského domova v Radkově Martin Holčapek. Podle něj není důležitý jen samotný sport, ale i možnost setkávání dětí.

„Mají možnost se nejen vybít při soutěžení, ale mohou zde potkat a najít nové kamarády,“ dodal spokojeně Holčapek.

Největší nadšení ale tryskalo z těch, kterých se celý den hlavně týkal. V dětských očích i výrazech a posuncích bylo poznat, jak se na soupeření těšily. „Hrozně rád hraji fotbal. Když můžeme být na podobném turnaji, je to vždy bezva. Sám fandím Barceloně,“ líčil nadšeně malý Filip.

Armáda České republiky měla spolu s oddílem Dukla Hranice výborný nápad, který se jim ještě navíc daří uskutečňovat. Letos přálo i počasí a proto nic nebránilo celodennímu nadšenému soutěžení prcků i větších dětí. (zem)

Hranický deník|Propagujte i svojí stránku