Podle nich by stačilo prohloubit vodní koryto a obnovit zrušený kanál.

K obdobným situacím v Teplické a Partyzánské ulici docházelo v posledních letech pravidelně, ještě nikdy však voda nehrozila tak často jako nyní.

„Mám tam uskladněné uhlí a půl metru vody. To je hrůza toto. Pořád dokola,“ rozčiloval se v neděli v podvečer jeden z místních.

Na rozdíl od úterní situace nebyla tentokrát na vině půlhodinová bouřka, ale vytrvalejší déšť. Na pomoc místním občanům přispěchali hasiči.

Dojít však museli pěšky, protože s velkými vozy se na parkoviště u kempu nedostanou. Železniční podjezd, kterým se valila voda dolů k učilišti, je moc nízký.

Problémem je zrušený kanál

„Zkusíme tady teď postavit nějakou hráz, aby to lidem neteklo k domům a do zahrad,“ popsal plány velitel zásahu.

Podle lidí, kteří v této lokalitě bydlí delší dobu, je problémem zrušený kanál. Ten ještě před deseti lety odváděl déšť přímo do potoka, zatímco teď se proudy vody valí po silnici a lidem do zahrad, kde ničí majetek.

„Kdysi tady byl metrový splav. Ten je teď ale už celý zanesený, to znamená, že hladina potoka je o metr výš,“ sdělil vodou zasažený občan, který odmítl uvést své jméno.

Krátce před šestou hodinou dorazil k Bezejmennému potoku i starosta Hranic Miroslav Wildner. Hasiči jej okamžitě informovali o situaci a průběhu zabezpečení.

Starosta: Důvod? Místo lesa zástavba

Důvod, proč dochází k zaplavování dochází i při obyčejném dešti vidí ve změně klimatu a rázu zdejší krajiny.

„Oblast Kostelíček, Pod Hůrkou a Kobylanka, to je všechno jiné a podle toho to taky vypadá. Nahoře jsou zastavěné plochy. Dříve tam byly zahrady, nebylo tam tolik orné půdy, byly tam louky a les, který už tam není. Ta celá oblast nemá takzvanou retenční sílu. To znamená, že nepodrží vodu v krajině a pustí ji,“ řekl k situaci Bezejmenného potoka starosta.

Podle jeho slov hasiči zabezpečili i nedaleké Střední odborné učiliště. Hasiči zůstávali i nadále na místě a hladinu budou hlídat.

Protipovodňová opatření byla na programu i na čtvrtečním zasedání hranického zastupitelstva. Problematického potoka, který podle oficiálních informací ani není vodním tokem, se však netýkala.

Přestože Bezejmenný potok stále hrozí a meteorologové předpovídají další srážky, Povodí Moravy na řece Bečvě zatím nevyhlásilo první stupeň povodňové aktivity.

Hladina se v Teplicích nad Bečvou sice během odpoledne zvedla o více než půl metru, k dosažení stupně bdělosti však stále dvacet centrimetrů chybí. Pod lázeňskou kolonádou nicméně včera proteklo desetkrát více vody, než je celoroční průměr.

Liba Mátlová, Jan Rotrekl