Sbírku zahájila zdejší vychovatelka Marie Horká a ve spolupráci s organizací Adra se z jejího nápadu stala obrovská akce, do níž se zapojily již stovky lidí a desítky firem z celého Česka. Autolékárniček, které od 1. ledna 2011 museli řidiči povinně vyměnit za nové, se nyní všichni zbavují. Zdravotnický materiál zůstal ve většině z nich netknutý.

„Říkala jsem si, že je škoda to vyhodit do popelnice, když by to třeba mohl ještě někdo využít,“ říká Horká, jak se nápad zrodil.

Do družiny nyní dárci nosí nebo posílají lékárničky. Děti je tu potom přeberou a roztřídí.

„Zvlášť dáváme nůžky, zvlášť obvazový materiál, zvlášť gumové rukavice. Je v tom trochu zmatek, člověk musí číst názvy, aby věděl, co je co,“ popisuje deváťák Adam. Podle Horké přebraly děti už asi dva a půl tisíce lékárniček.

„Jen dnes jich přišlo kolem tří set. Denně máme v poště kolem třiceti balíčků, něco nosí lidé osobně. Nikdo jsme nečekali, že toho bude tolik. Už máme roztříděno pětadvacet pytlů,“ ukazuje Horká.

Děti se prý k třídění hlásí samy, nikoho nutit nemusí.

„Berou to jako hru. A když vědí, že tím pomáhají, zapojí se o to raději,“ dodává vychovatelka.

Co s nůžkami?

Ne všechen materiál lze ale využít. Například desinfekci Adra nepřijme a také pro nůžky se teprve hledá uplatnění. Mohly by posloužit například africké škole. Tvrdé plastové krabice zůstaly zatím v Lipníku.

„Možná bychom z nich mohli postavit velkého robota na školním dvoře. Nebo něco vymyslí samy děti,“ uvažuje učitelka výtvarné výchovy Irena Symerská.

Obrovská sbírka proslavila lipnickou školu po celém Česku. Před několika lety zde shromažďovali i brýle pro Afriku, a i když i těch se sešlo přes tisícovku, s popularitou „autolékárničkové sbírky“ se to nedá srovnat.

„Jestliže to někde potřebují a pomůže to, je to dobrá věc,“ komentuje sbírku ředitel Jaromír Krejčíř.