„Vychovatelka Eva Cifrová vypracovala s dětmi výtvarný projekt, který popisuje, co všechno by nám strom řekl, kdyby mohl mluvit,“ řekla ředitelka základní a mateřské školy ve Skaličce Dušana Mužíková.

Z původní aleje zůstalo v parku deset masivních dubů, jejichž stáří se pohybuje mezi sty a tři sta padesáti lety. Jejich výška dosahuje až k třiceti metrům.

„K vyučování jsme si vybrali ten nejstarší strom, který se v aleji nachází,“ dodala Mužíková.

Čáry, máry pod kočáry

Děti si hrají na jednotlivé historické postavy, které strom mohl zažít, a učí se tak kromě prvouky také historii Hranicka.

„Čáry máry pod kočáry, já jsem se teď proměnila ve starý dub, který vám bude vyprávět, co všechno mohl vidět od doby, kdy se před tři sta padesáti lety narodil,“ řekla Mužíková seskupeným dětem. Ty se pak díky povídání se stromem naučily, jak strom získává živiny, jak se rozmnožuje a proč jsou stromy pro člověka tak důležité.

Žáci první třídy se při učení proměnili v loupežníky, pasačky hus i šlechtice.

„Baví mě hrát si na princeznu a navíc teď poznám víc stromů a květin. Předtím jsem znala jenom jeden. Učíme se taky chránit zvířátka. Když vidím živého šnečka, tak ho nezašlápnu,“ řekla Andrea Nehybová z první třídy, jež ve scénce ztvárnila hraběnku Ulersdorfovou, která nechala vysázet tuto alej.

Duby mají šanci stát se nejhezčími v Evropě

O vítězi ankety Strom roku rozhodne veřejnost v hlasování, které proběhne od července do října. Slavnostní vyhlášení výsledků celostátní ankety se uskuteční 20. října, což je mezinárodní Den stromů. Vítězný strom získá odborné vyšetření a postoupí do celoevropského kola soutěže Evropský strom roku.

PETRA ANDRÝSKOVÁ

Dubová alej ve Skaličce

Dubová alej ve Skaličce