Téměř padesát gymnazistů se na své putování Evropou vydalo v polovině dubna. Jako první navštívili hlavní město Lucemburska s katedrálou Notre Dame, ve které je umístěna hrobka krále Jana Lucemburského.

Další zemí Beneluxu, do které se hraničtí studenti podívali, byla Belgie. Z hlavního města Bruselu si dovezli například typické belgické pralinky. Po putování Lucemburskem a Belgií dorazili do partnerského města Hranic, Leidschendam – Voorburgu.

Během necelého týdne se podívali do továrny na keramiku v Delftu, projeli se po plavebním kanálu ve městě Leiden, během posledního dne nechybělo pouštění draků na místní pláži v Scheveningenu.

„Byl to skvělý výlet. S mým Holanďanem jsme si rozuměli, s angličtinou jsem neměl žádný problém. Líbil se mi taky společenský program Open Stage, na kterém jsme se setkali i se studenty z jiných evropských zemí,“ popsal své zážitky jeden ze studentů Ondřej Krčmář.

Ubytování měli studenti hranického gymnázia zajištěno v hostitelských rodinách. Tím si tak zlepšili své komunikační dovednosti v angličtině a poznali spoustu nových přátel. Pobyt českých dětí v Holandsku navázal na březnovou návštěvu Holanďanů v Hranicích.

Spolupráce gymnázia se školou Veurs Lyceum v partnerském městě má pokračovat i v příštích letech. Výměnného pobytu se každoročně účastní žáci druhého ročníku víceletého studia.