Celý víkend tak návštěvníci mohli obdivovat umělecko řemeslnou práci kovářských mistrů z několika koutů světa. U zrodu této dnes již světově uznávané akce stál nestor kovářů Alfréd Habermann, po kterém od loňského ročníku je pojmenována cena za dlouhodobý přínos.

Loni jako první tuto cenu získalo město Lipník nad Bečvou za podporu kovářství a letos cena putovala do Trutnova na Střední uměleckou školu, která již vychovala celou řadu kovářských mistrů.

Během celého víkendu na hradě tvořila více jak stovka mistrů černého cechu a pod jejíma rukama se rodila krásná díla.

„Obdivuji práci kovářů, vypadají jako hromotluci a to bušení občas až nahání hrůzu, ale výtvory jsou plné fantazie a detailů až z toho mrazí,“ pochvalovala si práci mistrů návštěvnice z Brna Marta Sivá.

Z letošního ročníku v depozitáři hradu zůstane dvoumetrová a stokilová skulptura s poetickým názvem Dech větru, kterou během jednoho týdne vykoval italský mistr Claudio Bottera se svým synem Massimilianem a českým pomocníkem Jiřím Baťou.

„Celé dílo je ze železa. Není to jako u mých předchůdců plastika, inspirovaná konkrétní osobou. Měl jsem myšlenku a snažil jsem se jí vtisknout formu,“ přiblížil Bottero. Plastika se tak zařadí k jednadvaceti dalším, které zůstávají vzpomínkou na předchozí ročníky.

Osmadvacátý Hefaiston se u diváku těšil obrovského zájmu. I přes sobotní nepřízeň počasí na hrad dorazily tisíce lidí, aby mohli obdivovat náročnou práci mistrů černého řemesla.

V neděli po vyhlášení vítězů soutěžní umělecké přehlídky doplnilo program vystoupení známého hudebního tělesa Academic Jazz Band z Přerova.