Zatímco páté úkolové uskupení českých vojáků se do válkou postižené země přesouvá teprve v těchto týdnech, jejich nástupci se už začínají připravovat na to, až je v létě vystřídají.

V úterý jim k výcviku posloužil vrtulník z přerovské vrtulníkové základny, který kyvadlově přelétával mezi hranickými kasárnami a sportovním letištěm v Drahotuších, za nímž leží výcvikový prostor Valcha.

„Jedná se o přípravu mobilních pozorovacích týmů. Jsou to malé jednotky, které vyjíždějí ze základny ven a soustředí se především na ochranu civilní části týmu, který v Afghánistánu realizuje projekty České republiky, které mají pomoci opětovnému rozvoji provincie,“ vysvětlil tiskový mluvčí 71. mechanizovaného praporu Radek Hampl.

Vrtulník přenesl vojáky do Drahotuš, kde nacvičovali napadení své patroly.

„Vysadil nás na místě a naším úkolem bylo celý prostor zkontrolovat. Jeden z nás byl přitom postřelen a my mu museli přivolat vrtulník a nechat ho jím převézt do nemocnice,“ popsal cvičení velitel druhého mobilního pozorovacího týmu Daniel Dubovský.

Vrtulník by však mohli vojáci v Afghánistánu potřebovat i v jiných případech.

„Mohlo by se stát, že někam pojedou a narazí na výbušný systém, nebo je napadnou povstalci a podobně,“ uvedl další situace, při kterých je pak zapotřebí vrtulníku, Hampl.

Doprava tímto prostředkem je však ve válčící zemi běžná i při transportu členů mise z letiště na základnu nebo na těžko dostupná místa v horách.

„Často tam také činností povstalců dochází k narušení komunikací, které pak nejsou sjízdné,“ dodal ještě Hampl.