Vysoká štíhlá dívka nápadně pěkného vzhledu, která vyčnívala svou inteligencí, velmi dobře se učila a ráda sportovala. Tak si uchoval v paměti Mirku Sternovou její spolužák z reálného gymnázia, Hraničan Miroslav Černý.

Do jednotřídky na Zbrašově v Teplicích nad Bečvou s ní chodil další pamětník Karel Hlaváček. „Byl jsem u nich doma pečený, vařený. Její bratr Ivo byl můj mladší kamarád,“ vysvětluje. Se Sternovými jezdil i na výlety a návštěvy známých, v létě podnikali společné projížďky na kolech. „Byli tenkrát jediní, kdo měl na Zbrašově auto,“ poukazuje Hlaváček.

V první polovině roku 1940 dohodl otec Mirky, lékař Oskar Stern, s německými úřady povolení k odjezdu rodiny do Mexika k příbuzným a zpátky se už nikdy nevrátila. Dívce bylo tehdy patnáct let. O dva roky později začala studovat v New Yorku architekturu a design, ale později vyměnila tyto obory za herectví.

S Mirkou Sternovou jezdíval její kamarád Karel Hlaváček na rodinné výlety i na vyjížďky na kole. U nich doma byl podle svých slov pečený, vařený.

Že zvolila správně, o tom svědčí následná závratná kariéra Miroslavy Sternové. „Během osmi let natočila třicet filmů, které lze považovat za klenoty světové kinematografie. Často bývala svou slávou přirovnávána k Marylin Monroe,“ dočetl se o ní později její přítel z dětství. Osobně už se s ní ale Karel Hlaváček setkat nestihl.

Mirka zemřela ve věku třiceti let v roce 1955. „Podle lékařské zprávy se otrávila barbituráty, stejně jako o sedm let později Marylin Monroe,“ odkrývá Hlaváček nešťastný konec slavné mexické hvězdy s českým původem. Také v jejím případě šlo o nešťastnou lásku. V případě Mirky ke španělskému toreadorovi.

Vůbec žádné zprávy neměl po odchodu Mirky do Mexika o jejím dalším osudu ani Miroslav Černý. Její sláva se k jeho uším dostala až po válce. „Chodila s námi do reálného gymnázia tři roky. Pak už jsme ji nikdy neviděli,“ potvrzuje hereččin spolužák, který si na studentská léta naposledy zavzpomínal minulou sobotu na třídním srazu.

„Už se nás ze dvaceti čtyř sešli jen poslední čtyři spolužáci. Ale Mirka nebyla na srazu nikdy. Jednak zřejmě nikdy nedostala pozvání a také si myslím, že by ani nepřijela. Žila už jako filmová hvězda v úplně jiném světě,“ uzavírá své vzpomínky na Mirku Sternovou ze Zbrašova Miroslav Černý.

S Mirkou Sternovou jezdíval její kamarád Karel Hlaváček na rodinné výlety i na vyjížďky na kole. U nich doma byl podle svých slov pečený, vařený