„Kolem půl třetí v noci jsem šel na záchod, a když kvůli slabému tlaku pořádně nespláchl, uvědomil jsem si, že je problém s vodou. Asi někde prasklo potrubí, ale musela to být velká rána,“ prohlásil Josef Rybánský žijící na Hromůvce.

K havárii vody došlo v úterý 12. července kolem třetí hodiny brzy ráno. O tekoucí vodu tak ihned přišla část obyvatel panelových domů na sídlišti.

„Praskl přívodní uzávěr pro sídliště Hromůvka 2. Opravu bychom měli dokončit ještě dnes kolem jedné hodiny odpoledne, takže voda už všem poteče,“ uvedl v úterý dopoledne vedoucí provozu vodovodů ze společnosti Vodovody a kanalizace (VaK) Přerov Pavel Jeřábek.

Z kopce se valila voda

Vodovod praskl u nedávno postavené lávky vedoucí z Hromůvky k nákupnímu centru Kaufland. Zaměstnanci VaK Přerov vybavení těžkou technikou na opravě začali pracovat už v sedm hodin ráno.

„Při havárii zřejmě uniklo velké množství vody, protože než jsme přijeli, valila se z kopce do přilehlých kanálů,“ popsal jeden z dělníků. Vodovodní potrubí, které bylo podle jeho informací poničené ve dvou místech, pracovníci vyřezali a nahradili novým.

Přistavili cisterny, lidé zůstali v klidu

Pro lidi, kterým v úterý dopoledne doma netekla voda, byly na Hromůvce přistaveny dvě cisterny s pitnou vodou. „Zajistili jsme jednu stabilní a jednu pojízdnou cisternu. Pokud v nich voda dojde, přivezeme samozřejmě další,“ upřesnil Jeřábek.

Obyvatele Hromůvky však havárie vodovodu příliš nerozčílila. Skutečnost, že voda neteče, většina z nich zjistila až ráno v koupelně.

„Pokud bez vody nebudeme moc dlouho, tak mi havárie příliš nevadí. Děti to snad nějak přežijí. Chápu i to, že nebyl čas vylepit na dveře plakáty, které by informovaly, že voda nepoteče,“ okomentoval nepříjemnou situaci obyvatel Hromůvky Marek Chudý.

Pracovníci VaK Přerov si zatím nejsou jistí, co konkrétně prasknutí přívodního uzávěru způsobilo.

„Vodovod je zhruba z roku 1980. Za nehodou mohla stát únava materiálu, jeho stáří, případně i vada. Důvod snad zjistíme, až dělníci prasklou část vodovodu odstraní a blíže prozkoumají,“ vysvětlil Jeřábek.

IVETA PODEŠVOVÁ

Hranický deník|Propagujte i svojí stránku