Někde způsobilo trhliny na veřejné komunikaci, jinde zničilo pozemek soukromý. Vodovody a kanalizace (VaK) dělají, co mohou. Podmáčené podloží jim to ale vůbec neulehčuje.

V Hranicích se voda na silnici podepsala na křižovatce ulic Žáčkova a Tyršova. Díru do asfaltu tam ohraničují dopravní panely, obehnané výstražnou páskou.

„Zatím nemáme v úmyslu cestu zavřít. Je to záležitost vodáren a ty slíbily, že během týdne nebo deseti dnů to bude opraveno,“ řekl vedoucí odboru dopravy Městského úřadu v Hranicích Zdeněk Kolomazník.

Vodohospodář Dřímal předpokládá, že by oprava mohla proběhnout příští pondělí.

„Zřejmě se tam pod zemí posunula kanalizace, ale přesně budeme moci závadu určit až po provedení výkopu,“ vysvětlil.

Potrubí bude v daném místě podle jeho slov vyměněno za nové.

Svému slibu už společnost VaK dostála v ulici Havlíčkové. Tam se minulý pátek propadlo kanalizační potrubí na soukromé zahradě.

„Když sem v pondělí přijeli a začali bagrovat, podloží jim pod stroji ujíždělo a tak tady nechali díru a přijedou ji zasypat, až se počasí umoudří,“ řekla Magdalena Van Deuijkeren. Havárii sice odstranili, ale podle toho, co se od dělníků dozvěděla, se může kdykoliv opakovat.

Teď vypadá zahrada jako rozorané pole. Někde jsou stopy po kolech, jinde po lžíci bagru. Vodohospodáři ale slíbili, že vše uvedou do původního stavu.

„Vyžádali jsme si vypracovat i posudek na lípu, které vytvořená díra odkryla část kořenů. Pracovníci odboru životního prostředí radnice nás ale ujistili, že je zdravá a spadnout by neměla,“ uzavřela Magdalena Van Deuijkeren.

SOUVISEJÍCÍ: Žena má zahradu s dírou plnou splašků, kvůli povodni

V Přerově má voda na svědomí propadlý chodník na rohu Palackého a Blahoslavovy ulice v Přerově. Chodce na poškozené místo upozorňuje červenobílý označník, lze ho bezpečně obejít. Voda tu zřejmě poškodila kanalizaci.