Z domovů v bývalém okrese porotu zaujaly děti z Přerova, ale také z Lipníku nad Bečvou, které patřily mezi nejmladší z vystupujících.

„Je to celkem již devatenáctý ročník této celostátní akce, kterou vymyslela Federace dětských domovů České republiky. Regionální kola se konají vždy podle příslušnosti pod diagnostický ústav, ne podle hranic krajů. Proto tu máme i děti ze Zlína,“ vysvětlil ředitel pořádajícího přerovského dětského domova Jan Pavlas.

Od deváté hodiny ranní až do jedné odpoledne se na pódiu či parketu sálu vystřídalo osmadvacet vystoupení z třinácti různých domovů.

„Naše děti jsou asi nejmladší, mají tři až šest let,“ poznamenala Stanislava Volfová z dětského domova v Lipníku. Tři chlapci a dvě děvčátka zatančili na hudbu z Včelích medvídků a jejich domov díky tomu postoupil na přehlídku do Kolína.

Přerovský dětský domov pořádá tuto akci již posedmé. Jeho malé svěřence porota letos ocenila za vystoupení s prvky tai-chi.

„Cvičí pod vedením paní učitelky Zuzany Fárkové ze Základní školy Želatovská. Loni na přehlídce s tai-chi neuspěly, letos to proto pojali spíš jako legraci a vyšlo to,“ uvedl ředitel.

Zvláštní pochvalu si vysloužili i tanečnice a tanečníci z domova v Liptálu se svým Romským tancem. Děvčata při něm tancovala bosky, v černočervených sukních a červenou květinou ve vlasech a sklidila velký potlesk publika.

„Tancuju ráda. Šaty nám ušila jedna teta, vystupovali jsme už třeba u nás na obecním úřadě,“ říká Marie Čadilková, která vymyslela i choreografii a zapojila do vystoupení i svého mladšího bratra.

„Mám šest dětí a všichni tancují, mají hudbu v těle. To mají po mně,“ prohlásila hrdě matka Iveta Čadilková, která si vystoupení svých dětí nenechala ujít.

Přesvědčit děti, aby si připravily krátké kulturní představení a uvedly ho na soutěži, je podle vychovatelů čím dál těžší. Více zájmu mají o sport, případně o počítače.

„Čím dál méně dětí zpívá nebo hraje na hudební nástroj. Spíš si zvolí tanec. Nechceme je do ničeho nutit, to by nemělo smysl. Čemu dají přednost, necháváme na nich,“ zmínil Pavlas.