Dvě nová stanoviště nad soutěskou Tangi Waghjan začaly využívat afghánské bezpečnostní složky.

„Silnice pod kopcem je hlavní dopravní tepnou provincie, je to část cesty z Gardezu do Kábulu. Na druhé straně zase údolím vede stezka, kudy Tálibán pašuje drogy a zbraně z Pakistánu do Kábulu a opačným směrem drahý chromit. Tady leží klíč k bezpečnosti provincie,“ vysvětluje podplukovník Ghulam Nabi Čarchi, zástupce velitele lógarské policie.

Obě stanoviště jsou položená vysoko v horách, v nepřístupném terénu. Jejich stavba českému Provinčnímu rekonstrukčnímu týmu zabrala třináct měsíců. V současné době Češi staví zázemí pro afghánské vojáky na základně Altimur, jednu z budov soudu v Pol-e Alam, provinční vězení a policejní základnu u mostu Dabare v okrese Čarch.

Kromě objektů důležitých pro bezpečnost regionu pracují příslušníci rekonstrukčního týmu i na stavbách, které pomohou obyvatelům. Patří mezi ně zejména mosty přes řeku Lógar.

„Předtím tu cesta končila před hlavní silnicí, utnula ji řeka a dál vedla jen metr široká lávka. Ale nyní se můžeme napojit rovnou na hlavní silnici do Pol-e Alam nebo do Kábulu, to nám ušetří skoro hodinu cesty,“ vysvětlil během slavnostní ceremonie místní stařešina z vesnice Shagasi Kala. Lidé z této obce pomohli se stavbou tím, že opravili štěrkovou cestu vedoucí k novým betonovým mostům. Ty poslouží i obyvatelům dalších vesnic. Tisíce rodin se od čtvrtka mohou dostat například do nemocnice, ale také na trhy v okolí hlavní silnice, kde prodávají většinu svého zboží.

„Dřív mohli lidé z okolí využívat jen most v Powraku nebo v Pole Kandahárí, když se chtěli dostat na druhý břeh. To ale byla dlouhá zajížďka,“ vysvětlil Jan Mužík, stavební inženýr českého týmu.

Provinční rekonstrukční tým působící v Afgánistánu je součástí mise ISAF, podobně jako vrtulníková jednotka tvořená především vojáky z Bochoře. Zatímco rekonstrukční tým však nyní působí především v oblasti Lógar, bochořští vojáci mají základnu na západ od Lógaru v oblasti Šarana. Současná čtvrtá jednotka je v Afghánistánu od listopadu loňského roku.

(pakk)