„Před takovými šesti lety jsem se z velkými dětmi dostala do Prahy na soutěž o právním vědomí. Bylo mi ale líto, že už to skončilo, a tak jsem vypracovala a vymyslela tu soutěž pro mladší děti,“ přibližuje vznik soutěže její organizátorka učitelka ze základní školy Šromotovo Alena Hlaváčová.

Tato soutěž není určena pro všechny třídy, ale je vymyšlena pro dva ročníky.

„Je to tak. Soutěž je zábavnou formou připravena pro žáky čtvrtých a pátých tříd.Jde o to, aby si zopakovali základní věci co se týkají cigaret, kouření, alkoholu a zákonů, které k tomuto problému přísluší“, pokračuje ve svém vyprávění Alena Hlaváčová.

Soutěž také není pro jednotlivce, ale pro pětičlenné týmy jednotlivých tříd.

„Paragráfek jsem sestavila tak, aby si děti nejen procvičili své znalosti, ale aby se také pobavili. Současně bylo důležité, aby se naučili spolu komunikovat a spolupracovat v týmu, což je pro dnešní dobu také důležité.Žáci tak musí ukázat nejen své znalosti, ale i fantazii a zručnost,“ přibližuje soutěž Alena Hlaváčová.

Paragráfek neprobíhá jen v jedné škole, ale je vymyšlen jako souboj více škol. Tentokrát se ale akce zúčastnily jen dvě školy.

„Bohužel je to tak. Tento ročník soutěží žáci pouze dvou základních škol a to domácí Struhlovsko a naše základní škola Šromotovo. V minulých letech se ještě účastnili školy 1. Máje a Hustopeče nad Bečvou. Letos jim to ale nevyšlo, protože těch akcí je teď na podzim mnoho,“ připomíná trochu smutně Alena Hlaváčová.

Taková akce je ale hlavně o dětech a jejich znalostech, které během výuky zatím nasbírali.

„Tak já jsem se těšil. Byl jsem tady už loni, tak jsem věděl o čem to přibližně bude. Minule jsme byli druzí, tak by jsme teď rádi vyhráli,“ pronesl soutěžící zástupce domácího Struhlovska Vojta Konrád.

Kromě soutěžících potřebuje taková soutěž i diváckou kulisa. Školní tělocvičnu hojně zaplnili zejména spolužáci bojujících žáků, ale několikrát se přišli zvědavě podívat i žáci jiných tříd.

„My jsme přišli jenom fandit kamarádům. Pro nás být tady je lepší než být ve škole a učit se,“ říká spokojeně jeden z přihlížejících Adam Kňura.

„Jsem ráda, že se taková soutěž koná a věřím, že v příštím roce bude ta účast třeba ještě vyšší,“ uzavřela s nadějí Alena Hlaváčová.