Pejsi, zdolávající překážky, se předvedli v tom nejlepším světle. „Strašně mile mě překvapili. Přitom tam byli poprvé v životě. Zatím jsme s nimi vždycky cvičili jenom na hřišti u Základní školy Nová,“ pochválila své čtyřnohé svěřence jedna z trenérek kurzu agility, Jana Koutníková.

Spolu s ní učí především děti, jak cvičit pejsky, ještě i Alena Frankovičová z Lipníku nad Bečvou.

„Seznámila jsem se s ní přes internet, když jsem tam asi před pěti lety hledala letní tábor pro děti a jejich psy,“ vysvětlila prapůvod hranického kurzu agility slečna Jana. Dnes už mají děvčata na starosti pětadvacetičlennou základnu.

V neděli se na kynologickém cvičišti sešlo asi dvanáct účastníků, vyjma diváků, kteří přišli fandit nebo se podívat, co vlastně kurz agility obnáší.

„Už přímo tam mě několik lidí oslovilo, že by mělo zájem přihlásit se do našeho kurzu také. Další členy ale budeme přibírat až v září, protože o letních prázdninách kroužky nejsou,“ vzkázala všem dalším případným zájemcům Koutníková.

Zvládat by prý pejskové měli alespoň základní povely, jako třeba sedni, zůstaň a ke mně.

Většina těch, co už do kurzu chodí, se teď připravuje na své první závody, které se budou konat 5. července v Přerově. V Hranicích by se mohl první neoficiální závod konat už v příštím roce.

„Máme to v plánu,“ potvrdila trenérka a nevyloučila ani to, že by se tam už za rok mohly hlásit děti na tábor, který bude určen i pejskům.

„Ten kurz vedeme hlavně pro děti, aby dělaly se psy i něco smysluplnějšího než je jen venčili kolem baráku,“ vysvětlila Koutníková.

Kromě upevnění vazby mezi čtyřnohými a dvounohými kamarády slouží však kurz agility i pro výstavní kusy, nebo také štěňata, která jsou teprve ve výcviku a potřebují se naučit pobývat mezi jinými psy.