Projektu se zúčastnilo kolem pětadvaceti rodičů. Někteří z nich docházeli pravidelně, jiní občas. Účast byla naprosto dobrovolná.

„Sešla se nám tady parta úžasných lidí,“ konstatovala potěšeně zástupkyně školy pro první stupeň Marie Hajdová.

Každé setkání se podle ní věnovalo jinému tématu. Děti se během desíti odpoledních schůzek seznamovaly navzájem mezi sebou, se školním prostředím a kantorkami. „Od února už ten čas trávily vždy s tou, která bude od září jejich třídní,“ vysvětlila Hajdová s tím, že i v tom vidí výhodu projektu.

„Děti už teď věcí, co je zhruba po prázdninách čeká.“

Přínosem však bylo Nanečisto nejen pro předškoláky a jejich budoucí učitele. Také rodiče kvitovali projekt s povděkem. „Účastnili jsme se téměř pravidelně a moc se nám to líbilo. Děti nabyly jistotu a v září určitě nepůjdou do školy se strachem,“ zhodnotila akci Olga Vítková z Hranic, která se schůzek účastnila s dcerou Nikolkou.

„Já jsem tady dneska poprvé,“ přiznala maminka předškoláka Tomáše, Petra Číhalová. „Nestíhala jsem ta setkání kvůli práci, takže sem docházel se synem manžel,“ vysvětlila. Poslední schůzku, která se nekonala ve škole ale na výletišti Na střelnici, si však ujít nenechala. „Jsem ráda, že si tady syn našel kamarády,“ řekla potěšeně.

Autorky projektu Nanečisto jsou psycholožky z Českého Krumlova. Ty také pořádají školení pro lektorky, jež se pak dané aktivity na jednotlivých školách zhošťují. Na Základní škole v Hustopečích nad Bečvou už mají například s touto akcí bohaté zkušenosti.

„Dříve jsem tam učila a pomáhala tento projekt organizovat šest let po sobě,“ řekla Hajdová, která se teď výborně zhostila akce i na hranické ZŠ Struhlovsko.