„Dnes k nám do knihovny přišli prvňáčci nejen z naší obce, ale i z nedalekých Opatovic,“ poznamenala na úvod vedoucí všechovické knihovny Lýdie Trlifajová. Celkem šestadvacet dětí bylo zvědavo na program a připraveno se nechat pasovat na malého čtenáře.

„Dříve jsme celé pasování pojali tak, že jsme nechali každého prvňáčka přečíst kousek věty. Děti se ale zbytečně bály a byly nervozní a proto jsme od loňského roku přešli na hravou formu celého ceremoniálu,“ dodala Trlifajová.

Letošní rok byl proto prezentován formou pohádky, kterou si pro své mladší spolužáky připravili žáci z páté třídy. „Musím se trochu pochlubit. Pohádku jsem pro nastudování napsala sama,“ dodala se smíchem vedoucí knihovny.

A pohádka to byla opravdu kompletní. Nechybělo jí vůbec nic. Na trůn usedl král Knihomol se svou chotí královnou, okolo nich byli připraveni zástupci celého královského dvoru. Nechyběla ani početná a silná armáda a jako na každém správném královském dvoře nemohl chybět ani šašek.

„Jednotlivé čtenáře pasoval mečem sám král Knihomol. Královna poté předala každému prvňáčkovi hezky zatavený pasovací list. Celá příprava nám dala hodně práce, protože všichni z královského dvora jsou i ve svých kostýmech,“ dodala vedoucí všechovické knihovny Lýdie Trlifajová.

Děti proto jeden po druhém zaklekávaly před samotným králem a po poklepání na rameno si spokojeně na svá místa odnášely kromě pasovací listiny i nějakou sladkost. Program vyplnily i tři malé břišní tanečnice, které opakovaně ukázaly své umění.

Nadšeni z celé akce byli všichni končící prvňáčci, kterým se nejvíce líbil šašek. „Bylo to bezvadný a úplně nejlepší byl šašek, jak tam tancoval,“ řekl malý Daniel. (zem)