Děti ze zájmového kroužku Majáček asistovali u cesty městským strážníkům. Ti zastavovali řidiče, kterým radar naměřil vyšší rychlost, než je v této lokalitě dovolena.

„Akce probíhá stejně, jako by tu děti nebyly, jen jsou řidiči mnohem klidnější, když zjistí, že nedostanou pokutu, ale jen citron,“ řekl strážník Luděk Kocián.

„Jeden starší pán, kterého jsme zastavili, byl nejdřív hodně nervózní, ale nakonec byl úplně spokojený, omlouval se a děkoval,“ uvedl jeden příklad za všechny.

Během půlhodiny zastavili strážníci s dětmi sedm hříšníků. „Většinou překročili rychlost tak o deset kilometrů v hodině. Byli však i takoví, kteří kolem nás chtěli projet sedmdesátkou,“ uvedla vedoucí Majáčku Lenka Kopřivová.

O dvacet kilometrů rychleji, než měla dovoleno, jela i Simona Štefková ze Závady na Opavsku.

„Nevěděla jsem, za co mě zastavují. Opravdu jsem si neuvědomila, že jedu tak rychle,“ kroutila hlavou. Preventivně-bezpečností akci s dětskou asistencí ale pochválila.

„Ty děti, když potom jedou se svými rodiči, tak jim mohou připomenout, že by měli zpomalit,“ vyjádřila nahlas svou myšlenku a poté, co dětem slíbila, že si dá příště za volantem na rychlost pozor, je obdarovala barevnými šlemi na kalhoty.

Městská policie v Hranicích zastavuje spolu s dětmi řidiče dvakrát do roka. Kromě citronu dostal každý z provinilců i leták, ze kterého vyčetl, že denně se na českých silnicích stává v průměru 131 dopravních nehod, z čehož k pětadvaceti z nich dochází kvůli nepřiměřené rychlosti.