Mrtvolky ryb objevil v sedm hodin večer u prodejny Jednota jeden z drahotušských občanů a telefonicky to oznámil na služebně hranické městské policie. Kromě strážníků dorazil k potoku i pracovník radničního odboru životního prostředí a člen rybářského svazu. „Když jsme tam přijeli, některé ryby ještě žily. Umíraly nám doslova v rukách,“ řekl zástupce hospodáře hranické organizace Českého rybářského svazu Dušan Orava.

Podle jeho informací se v Drahotuších na úseku asi čtyř set metrů otrávili pstruzi potoční, mřenky mramorované a střevle potoční, což je chráněný druh. „Ještě je nemáme spočítané, ale určitě jich budou stovky,“ odhadl Orava s tím, že škody půjdou do tisíců. „Co se týče střevle potoční, na tu ceník nemáme, protože je to velmi vzácný druh. Z hlediska ekologie to však bude škoda nevyčíslitelná,“ dodal rybář.

Co odhalí expertíza?

Žádnou pěnu ani zápach prý na potoce nezaznamenali. Čím přesně byl otráven, to vyplyne až z výsledků expertízy. Hasiči hned v pondělí večer odebrali vzorky vody a v úterý je poslali do laboratoře ve Frenštátě pod Radhoštěm.

„O tom, že někde v potoce plave mrtvá ryba, nás lidé informují poměrně často. Ve většině případů se však o otravu nejedná. Ta v Drahotuších je letos první,“ řekl velitel hranických hasičů Arnošt Lenoch.

Jedy a jejich původci

Naposledy byl v Hranicích před třemi lety otráven asi dvoukilometrový úsek potoku Velička. „Tehdy to způsobila společnost Schaffer,“ připomněl rybář Orava. Pokaždé ovšem nemůže za úhyn ryb průmyslová továrna. Někdy znečistí vodu i špatně řešená nebo vůbec žádná kanalizace.

„Pokud nějaká obec není odkanalizovaná, může dojít k vyplavení močůvky,“ vysvětlil vedoucí chemické a technické služby Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Radek Buryánek. „Nestává se to často, ale v ojedinělých případech ano. Jeden takový jsme šetřili u Žákovic, kde byli otráveni pstruzi,“ dodal.

Nebezpečné jsou však také dopravní nehody, které se stávají poblíž vodních toků. U Jezernice havaroval například vloni nákladní vůz, který převážel pojivo do betonu. Znečistěný potok pak musel být zředěn a tím se podařilo ryby zachránit.