Děti dostaly za úkol namalovat, co jim přijde na mysl. K dispozici dostaly pět barev – červenou, modrou, žlutou, zelenou a bílou. „Zadání neměly děti žádné. Řekla jsem jim, ať namalují svůj vlastní obrázek. Někdo to pojal konkrétně a kreslil sluníčka a domečky, jiné děti to vzaly abstraktně. Tyto věci se mi moc líbí,“ vysvětlila Martina Pěchová.

Každé dítě namalovalo dva obrázky, které si pak i pojmenovalo. „Názvy si děti vymyslely samy. Sami vidíte, že se fantazii meze nekladly,“ řekla Pěchová. Na výstavě tak mohou návštěvníci zhlédnout malby s názvem Maminka, Hello Kitty nebo Barák.

„Já jsem namalovala obrázky, které se jmenují Hello Kitty a Nelinka. Nosím totiž jejich obrázky na tričku,“ řekla jedna ze začínajících umělkyň Kačenka Adámková.

Vernisáž, která se konala v pátek 1. července, vzbudila mezi lidmi velký zájem a všechna místa k sezení se brzy zaplnila rodinnými příslušníky dětí a příznivci galerie. „Mám pocit, že nejsme na výstavě dětských prací, ale na výstavě betlémů, kterou tradičně navštěvuje velké množství lidí,“ byla překvapená zájmem lidí majitelka galerie M+M Anna Musilová.

„Jsem ohromená, jaké vzory dokázaly děti vymyslet. Myslím, že jsou na svůj věk úžasní,“ ohodnotila obrázky Musilová.

Vernisáž si děti zahájily krátkým pásmem písniček. Zpívaly písničky, které si samy vybraly, protože je mají nejraději. Nakonec předvedly i tanec s fialovobílými pompony.

Kromě dětských barev jsou v galerii vystavena díla vedoucí mateřské školy Šromotova pastelka Martiny Pěchové. Ta se věnuje abstraktní malbě olejem na plátno. „Abstraktní malba je velmi široká a nemá hranice, to se mi na ní líbí. Neumím se zaměřit na jednu konkrétní věc, neumím malovat ani tváře, ani koně. To jde mimo mě,“ přiznala se Martina Pěchová. V této galerii vystavuje svá díla již počtvrté. Kromě štětců používá při malování také kapesníky, kousky kartonů a vlastní prsty.

Kromě obrázků samotných dětí můžete na výstavě vidět i díla, která vznikla v dílničkách v mateřské školce. Do těchto dílniček chodí děti spolu se svými příbuznými.

„Dílničky máme ve školce každý čtvrtek. Chodí tam děti se svými rodiči, sourozenci, ale i prarodiči. Jednou se k nám přišel podívat i dědeček,“ vysvětlila Pěchová. Návštěvníci dostali možnost se i menší dílničky zúčastnit. Na malířském stojanu bylo v galerii připraveno plátno s barvami, na které každý mohl namalovat, co ho napadlo, a vytvořit tak poslední obraz výstavy.

Výstavu Martiny Pěchové a dětí ze školky Šromotova pastelka můžete zhlédnout až do 22. července. Galerie M+M má otevřeno od středy do neděle vždy od jedné do páté hodiny odpolední.

PETRA ANDRÝSKOVÁ