Než se děti dostaly do centra dění, mohly si vyzkoušet, jak se sedí na vojenské tatře či bojovém vozidle nebo jak se míří kulometem na nepřítele. Vojáci je namalovali maskovacími barvami, zdravotníci je poučili o tom, jak poskytnout první pomoc při zástavě dechu a policisté je nechali sestavit portrét pachatele.

„Součástí akce byla ukázka výcviku specializovaných psů na hledání výbušnin, výcvik samotných policistů a pak trojí různé zadržení nebezpečného pachatele, ujíždějícího ve vozidle,“ přiblížila policejní část programu přerovská mluvčí Miluše Zajícová.

„Hasičský záchranný sbor předvedl zásah při dopravní nehodě a hašení osobního auta. Na závěr pak prezentovala své umění lezecká skupina hasičů z Přerova,“ uvedl velitel hranických hasičů Arnošt Lenoch.

Skákali i výsádkáři

Díky vojákům se děti přenesly do válkou postiženého Afghánistánu a sledovaly simulované přepadení patroly a následný převoz zraněných do bezpečí. Na programu byl také seskok výsadkářů ze 102. praporu Dukly Prostějov.

„Vloni byla akce dvoudenní,“ připomněl velitel 71. mechanizovaného praporu Jan Zezula. „Jeden den jsme měli generálku a pozvali jsme na ni předškoláky, druhý den byl určen pro žáky základních škol. Letos máme spoustu práce s přípravou na misi v Afghánistánu a tak jsme akci zredukovali jen na jeden den,“ vysvětlil.

To se projevilo také na návštěvnosti. Podle hrubého odhadu pořadatelů se letos Hranických her bez hranic zúčastnila asi jen polovina dětí ve srovnání s loňským rokem. „Branami jich během úterního dopoledne prošly zhruba dva tisíce,“ uvedl tiskový mluvčí praporu Radek Hampl. Součástí akce byla i soutěž mezi školáky v disciplínách s vojenskou tématikou.