„Prvňáci před sebou dnes mají slavnostní akt. Protože už se pomalu blíží ke konci svého prvního školního roku a znají všechna písmenka, myslíme si, že si zaslouží být pasováni na čtenáře,“ uvedla knihovnice lipnické knihovny Simona Ryšavá. Proto v březnu, v měsíci čtenářů, pro ně v Lipníku připravili akci, kdy je slavnostně odpasovali na čtenáře.

„Pasovat je budeme společně s rytířem Jaroslavem, hrabětem Zdeňkem, královou Knihovnou a princeznou Knihovničkou,“ doplnila Simona Ryšavá.

Akce se zúčastnili prvňáčci ze všech lipnických základních škol. A jak pasování v praxi vypadá? Každá třída si vždy celá nastoupila na podium a její patron vždy mečem odpasoval jednoho po druhém.

„Trochu jsem se bál, ale i jsem se hrozně těšil,“ sdělil Tomáš Kubica ze základní školy Hranická. Poté, kdy se stal každý čtenářem si ještě odnesl malý dárek v podobě odznaku a kartičky čtenáře. Během programu děti bavil i doprovodný program, který připravili studenti gymnázia a základní umělecké školy. Zejména písničky z pohádek děti naplno vtáhly do děje a jako o závod hádaly, z které pohádky písnička pochází.

Mezi prvňáčky se našla i spousta těch, kteří už mají přečtenou nějakou celou knížku. Někdo už přelouskal Honzíkovu cestu, jiný zase třeba Pejska a kočičku. „Já jsem přečetl celou Honzíkovu cestu,“ pochlubil se na závěr malý Petr. (zem)