„Já samozřejmě nejsem autorem. K nápadu jsme společně došli přibližně před čtyřmi lety, kdy náš kronikář Bohumír Cvek přišel s nápadem seznámit naše občany s historií obce,“ začal povídání Radek Hlavinka. Současná podoba kroniky vznikla z celkem čtyř obecních kronik a pěti školních. V nich byla historie obce popsána hodně podrobně. Tvorba knihy začala opisování z jednotlivých kronik.

Tři roky práce

„Opisování trvalo přibližně tři roky. Poté došlo na vydání knížky. Zde nastal hlavní problém, protože na to je potřeba více peněz,“ popsal postup při tvorbě Radek Hlavinka. Spisování knihy v obci dokončili začátkem loňského roku a poté během celého roku pracovali právě na získání peněz na její vydání. Na financování se podílelo pomocí grantu město. Penězi přispěly i firmy, které podnikají ve Velké a jsou zmíněny v závěrečné části kroniky.

„Svým dílem jsme přispěli i my hasiči. Každý rok jsme po vesnici sbírali šrot, díky kterému jsme pár korun získali,“ uvedl Radek Hlavinka.

500 kusů

Kronika se nakonec vydala v nákladu pět set kusů.

„Část z nich odkoupili hasiči a část šla do prodeje,“ připomněl Radek Hlavinka. Její křest proběhl 10. prosince loňského roku.

Redakčně se na tvorbě kroniky podílel Jiří J.K. Nebeský. „Požádal jsem ho, aby zkontroloval knihu redakčně a editorsky,“ přidal starosta hasičů. Součástí kroniky jsou fotografie, na kterých se některé části obce dají porovnat, jak vypadaly dříve a jak vypadají dnes. Pro jedince, kterým nestačí jen psaný text, je v záložce na konci knihy připraveno DVD, kde jsou veškeré informace naskenovány.

Kronika vznikla především díky příspěvkům ředitelů škol, kteří ve Velké v minulosti pracovali. Právě oni sepsali jednotlivé díly, které se poté mohli přepsat do společného celku.

„Ředitelé měli v dřívější době hodně uctivé postavení a určitý odstup a proto si myslím, že jejich podání o dění v obci je objektivní,“ dodal na závěr Radek Hlavinka. (zem)