Organizátoři připravili jako už tradičně nejen bohatý hudební a taneční program, ale i doprovodný jarmark. Letošní, už šestnáctý, ročník se navíc vůbec poprvé konal v prostorách zámecké zahrady.

Záhorské slavnosti jsou akcí, na které se každoročně představují folklórní soubory z celé České republiky. Slavnosti v sobotu v devět ráno zahájili svým vystoupením členové cimbálové muziky Základní umělecké školy Antonína Dvořáka a skupina Okybača.

„Na slavnosti chodíme s manželem každý rok, vystupují tu naše vnoučata. Když vidíme, že i dnešní děti umí zazpívat lidovou písničku, zahrát na housle nebo zatančit mazurku, zahřeje nás to u srdce,“ řekla jedna z návštěvnic Ludmila Skopalová.

Divácky nejatraktivnější částí pak byla odpolední část programu, kdy na podiu od čtrnácti hodin postupně vystupovaly jednotlivé folklórní soubory. Do Lipníku dorazily soubory Pantla Náklo, Ondrášek Brno, Suszanie z Horní Suché, Handrlák Kunovice, Javořina Rožnov a nechyběl ani domácí soubor Maleníček.

Maleníček uchvátil publikum

Po celý den se v Lipmíku bylo rozhodně na co dívat. Všechna vystoupení, v nichž zazněly známé lidové písně a říkadla, sklidila velký aplaus. Diváky si získaly hlavně děti z domácího Maleníčku, které nejen svými maskami pobavily v pečlivě připraveném pásmu na téma masopustu. Potlesk sklidili i starší členové souborů, kteří do vystoupení zapojovali i divadelní prvky.

Nápaditým vystoupením zaujali kromě jiných například chlapci a dívky ze souboru Suszanie z Horní Suché, kteří mluvili nářečím, v němž byla slyšet nejen čeština a slovenština, ale i polština a němčina. Nebýt moderní techniky na ozvučení, která obklopovala venkovní pódium, návštěvníci si mohli připadat jako na vesnické tancovačce před desítkami let. „Je to super podívaná. Jsem tady poprvé a musím říct, že i když jsem na tradice a zvyky nikdy moc nebyl, vystoupení mě zaujala. Jen jim nezávidím v tom horku ty kroje,“ dodal s úsměvem dvaatřicetiletý Milan Hajný.

Protože všem přítomným přálo i počasí, juchání a potlesk se ze zámecké zahrady ozývaly ještě v pozdních odpoledních hodinách.