Instalatéři nyní pracují na podlahovém vytápění a rozvodech vody, zedníci na omítkách a schodišti do druhého patra, kde bude sklad pro galerii a kanceláře.

„V celém objektu už jsou nová okna, okenice a dveře. Na přelomu června a července by měla být budova dokončená a předaná k užívání,“ sdělila Milada Čudková z lipnické radnice.

Město, spojené s proslulými dny uměleckého kovářství, získá konečně reprezentativní prostor k výstavám.

„Náklady na rekonstrukci odhadujeme na dvacet a půl milionu korun. Dotace z regionálního operačního programu činí 16,5 milionu, další peníze jsou z městského rozpočtu,“ řekla Zuzana Rakovská z odboru regionálního rozvoje.

V historické budově pracují i v zimě dělníci každý den.

„Odvezli jsme odtud 160 tun vybouraného materiálu ze zdí, které nenavazovaly na základy a neměly význam pro statiku,“ řekl zednický mistr Břetislav Dvořák.

Ve spodním patře konírny tak vznikl otevřený prostor pro expozici. Nad její částí budou kanceláře a také místo pro depozitář.

Město shání provozovatel kavárny

Do rekonstrukce historické budovy několikrát promlouvali i památkáři. V rohu jedné z menších místností pro zázemí kavárny se našel klenutý prostor s historickými mincemi.

„Původně měla tato část zůstat prosklená, aby místo bylo vidět. Bohužel to ale narušovalo statiku této části budovy,“ poznamenal Dvořák.

Přesto budou moci návštěvníci obdivovat některé původní prvky. Na jedné ze stěn se dochovala sgrafita, která zřejmě památkáři budou chtít obnovit.

„Zůstanou zachované také původní žlaby a břidlicové desky, které tvořily obložení stěn. Jsou samozřejmě vyrobené ručně,“ vysvětlil mistr. Naopak cihlové stání pro koně vidět nebude, stavbaři ho zakonzervují pod podlahou.

Jakmile to počasí dovolí, začnou zedníci pracovat na fasádě.

„To by mohlo být v dubnu, ale možná i dřív,“ odhadl Dvořák.

Lipník už nyní začal shánět provozovatele kavárny.

„Zájemci se mohou už na začátku března hlásit o bližší informace na odboru správy majetku. Kavárna by měla začít fungovat od počátku letních prázdnin, její součástí bude v létě i venkovní posezení,“ sdělila Čudková.